Pożyczki prywatne – wszystko co warto wiedzieć

Większość osób potrafi powiedzieć, na czym polegają pożyczki udzielane przez banki oraz instytucje pozabankowe, jednak temat pożyczek prywatnych nadal budzi wątpliwości. Jest to rozwiązanie, z którego często korzystają osoby w podbramkowej sytuacji, które z powodu dużego zadłużenia mają problemy z otrzymaniem chwilówki. Sprawia to, że często padają one ofiarami oszustów chcących wykorzystać ich trudne położenie dla własnego zysku. Dlatego przed podjęciem decyzji o wybraniu tej opcji warto najpierw zapoznać się z tematem i dowiedzieć, na co należy zwracać uwagę.

Czym są pożyczki prywatne?

Podstawową formą takiej pożyczki, są pieniądze pożyczane od rodziny lub znajomych. W takim wypadku często rezygnuje się z podpisywania umowy, a zobowiązanie takie z reguły nie wiąże się z żadnymi kosztami dodatkowymi — wysokość zwróconej kwoty jest taka sama, jak kwota początkowa. Pożyczkę prywatną można otrzymać również od nieznanych nam osób, które decydują się na pomnożenie swojego kapitału poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek osobom potrzebującym dodatkowego zastrzyku gotówki. Obecnie oferty takie najczęściej można znaleźć za pośrednictwem internetu, szukając indywidualnych ogłoszeń pożyczek prywatnych lub platform pośredniczących w procesie pożyczkowym, które umożliwiają nawiązanie kontaktu między pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami.

Ryzyko oszustwa

Pożyczek prywatnych najczęściej szukają ci, którzy z powodu swojej złej sytuacji finansowej nie mają możliwości otrzymania środków finansowych z innego źródła. Często są to osoby zdesperowane, które szukają sposobu na jak najszybsze zdobycie pieniędzy. Niestety ich położenie sprawia, że łatwo mogą paść ofiarami oszustów, którzy oferują niemożliwe do spłaty warunki, a w niektórych przypadkach wykorzystują po prostu okazję do wyłudzenia danych osobowych. By zminimalizować ryzyko trafienia na nieuczciwego pożyczkodawcę, najlepiej sprawdzić opinie dotyczące oferty, a przede wszystkim dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem.

Co powinno znajdować się w umowie?

Umowa pożyczki to dokument, który ma na celu zabezpieczenie interesów zarówno osoby udzielającej pożyczki, jak i tej, która ją otrzymuje. Pożyczki prywatne regulowane są przepisami zawartymi w Kodeksie Cywilnym, dlatego nie podlegają tak ścisłej kontroli, jak środki otrzymywane z banku. Oznacza to, że ich dokładne warunki zależą od indywidualnych ustaleń między stronami. By zapewnić bezproblemowy przebieg współpracy, należy zadbać, by w umowie znalazły się wszystkie niezbędne informacje, takie jak:

  • dane osobowe pożyczkodawcy;
  • dane osobowe pożyczkobiorcy;
  • wysokość udzielonej pożyczki;
  • dokładną ilość i wysokość rat, w jakich pożyczka ma zostać spłacona;
  • termin spłaty zobowiązania;
  • wysokość oprocentowania, jakiemu podlega pożyczona kwota;
  • konsekwencje wynikające z niespłacenia pożyczki w terminie.

Gdzie znaleźć wiarygodne oferty?

Przeglądając oferty prywatnych pożyczek trudno na pierwszy rzut oka ocenić ich wiarygodność. Często te, które wyglądają na najbezpieczniejsze, wiążą się z dużymi kosztami. Jeśli więc nie ma się sprawdzonego pożyczkodawcy, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług stron pośredniczących w udzielaniu tego rodzaju pożyczek. Dzięki temu zyskuje się pewność, że dana oferta jest godna uwagi. Istnieje szybki sposób, by znaleźć sprawdzone pożyczki prywatne, na tej stronie można łatwo porównać dostępne opcje i wybrać tę najkorzystniejszą.

Poprzedni artykułCzym różni się PPK od OFE?
Następny artykułPrawnicy rozwodowi – Warszawa, Kraków a może Gdańsk? Gdzie pracują najlepsi prawnicy rozwodowi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj