Czym różni się PPK od OFE?

Pracownicze Plany Kapitałowe wielu osobom kojarzą się z OFE, czyli otwartymi funduszami emerytalnymi. To jednak dwie zupełnie różne rzeczy. Czym różni się PPK od OFE?

Już 1 lipca 2019 roku wiele osób stanie się uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obowiązek ich wprowadzenia mają, jako pierwsze, firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Więcej informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych znajdziesz na pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Wielu osobom nowe rozwiązanie kojarzy się z OFE. Zarówno PPK, jak i OFE to programy, które pozwalają pracownikom na długoterminowe oszczędzanie na emeryturę. Różnice między nimi są jednak znaczące.

Pracownicze Plany Kapitałowe nie są powiązane z ZUS-em

Pracownicze Plany Kapitałowe nie są powiązane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Środki wpłacane przez pracowników, pracodawców i państwo są całkowicie prywatne i odprowadzane bezpośrednio na specjalny rachunek uczestnika PPK w wybranej instytucji finansowej.

Tymczasem w przypadku otwartych funduszy emerytalnych odprowadzana składka jest częścią obowiązkowej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS. Opłacający decyduje jedynie o tym, czy ZUS ma przekazywać jej część na konto w OFE.

Oszczędności na rachunku PPK są prywatne

Rachunek PPK zasilany jest z trzech źródeł: wpłat pracownika i pracodawcy, a także dopłat z Funduszu Pracy. Ważnym elementem odróżniającym PPK od OFE jest fakt, że zgromadzone środki są w pełni prywatne. Środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają też egzekucji sądowej ani administracyjnej, z wyjątkiem egzekucji z tytułu świadczeń alimentacyjnych.a

Środki zgromadzone na rachunku PPK można wypłacić w każdej chwili

Podczas gdy środków zgromadzonych w OFE nie można wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego, pieniądze zgromadzone na rachunku PPK można wycofać w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że zwrot przed ukończeniem 60. roku życia oznacza stratę części środków – dopłat od Skarbu Państwa i konieczność opłacenia podatku dochodowego. Dodatkowo 30 proc. wpłat od pracodawcy jest wówczas przekazywanych na indywidualne konto dotychczasowego uczestnika PPK w ZUS.

Jak widać, Pracownicze Plany Kapitałowe znacząco różnią się od otwartych funduszy emerytalnych. PPK ma na celu stworzenie prywatnego, niezależnego od ZUS, źródła pieniędzy dla obywateli, którzy będą blisko zakończenia swojej kariery zawodowej.

Poprzedni artykułJak skutecznie poszukiwać pracy?
Następny artykułPożyczki prywatne – wszystko co warto wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj