Płatności bezgotówkowe za pośrednictwem kart płatniczych są w Polsce niezwykle popularne. Warto jednak wiedzieć, że karta bankomatowa może być powiązana nie tylko z naszym podstawowym kontem, ale może być też kartą z limitem kredytowym. Takie karty nazywamy po prostu kartami kredytowymi, ponieważ są one kredytem, do którego mamy dostęp za pośrednictwem karty płatniczej. Są one jednym z częściej wybieranych zobowiązań, ponieważ można z nich wygodnie korzystać i nie zawsze trzeba płacić odsetki. Jak działa karta kredytowa?
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to rodzaj zobowiązania finansowego udzielanego przez bank. Do karty płatniczej przypisywany jest konkretny limit kredytowy, a same środki finansowe są dostępne na rachunku kredytowym. Oznacza to, że każda karta kredytowa ma swój rachunek kredytowy, na którym dostępne są środki pożyczone nam przez bank. Nie wpływają one na przykład na nasz rachunek oszczędnościowo-kredytowy czy też nie są nam wypłacane w gotówce. Otrzymujemy do nich dostęp za pośrednictwem karty płatniczej.
Limit kredytowy, jaki zapewnia karta kredytowa VISA TurboKARTA, może być wykorzystywany do płatności online, jak i tradycyjnych płatności na terminalu czy płatności zbliżeniowych. Płacąc kartą, wykorzystujemy środki z limitu kredytowego, a nie z własnego konta osobistego. Za pomocą karty można opłacić zakupy w sklepie stacjonarnym, noclegi w hotelu zarezerwowanym online czy nawet rachunek za telefon. Można również wykorzystać ją do wypłaty gotówki w bankomacie, jednak warto zwrócić uwagę na koszty takiej transakcji, ponieważ nie zawsze będzie to opcja darmowa.
Jak spłacać kartę kredytową?
Używamy tej karty tak samo jak innych kart płatniczych, ale jak wygląda spłata karty kredytowej? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie musimy wykorzystywać całego dostępnego limitu naraz. Najlepiej używać jej do płatności w sytuacji awaryjnej. Choć jest wygodna w użyciu, zawsze trzeba pamiętać, że prędzej czy później będziemy musieli ją spłacić.
Karty kredytowe mają tzw. bezodsetkowy okres spłaty. Może to być np. 54 dni. Oznacza to, że jeśli w tym czasie spłacimy wykorzystaną na karcie kwotę, spłacamy tylko tyle, ile wykorzystaliśmy bez doliczenia jakichkolwiek odsetek. Przykładowo 1 stycznia zapłaciliśmy za zakupy 200 złotych kartą kredytową, a 10 stycznia otrzymaliśmy pensję i wpłaciliśmy 200 złotych na rachunek karty kredytowej. Nie zapłaciliśmy za to odsetek, ponieważ spłaciliśmy wykorzystany limit w okresie bezodsetkowym. Czy trzeba spłacać każdą transakcję osobno? Nie! Jeśli płaciliśmy kartą kilka razy, możemy spłacić jednorazowo całą kwotę wykorzystaną z limitu.
A co jeśli wykorzystaliśmy zbyt dużą część limitu, aby móc ją spłacić jednorazowo? I tutaj nie ma problemu. Bank wraz z wyciągiem z karty kredytowej i podsumowaniem transakcji za poprzedni okres wylicza również minimalną kwotę spłaty. Wystarczy ją wpłacić, a tym samym również spłacić część wykorzystanego salda. Można też spłacać wykorzystany limit w ratach, co także będzie wygodne. Dlatego nawet jeśli jednorazowo wykorzystamy cały limit na karcie, wciąż możemy w wygodny sposób spłacić to zobowiązanie.
Jak założyć kartę kredytową?
Karta kredytowa nie jest zwykłą kartą płatniczą. Tak samo jak kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem finansowym, które musimy spłacić w banku. O tym, jakie będą koszty używania karty, mówi między innymi oprocentowanie karty kredytowej. Jeśli jednak będziemy spłacać wykorzystany limit w okresie bezodsetkowym, koszty korzystania z tego zobowiązania będą minimalne.
Aby otrzymać kartę kredytową, trzeba złożyć o nią wniosek w banku. Można to zrobić online lub udać się osobiście do placówki bankowej. Po złożeniu wniosku trzeba przejść weryfikację zdolności kredytowej tak jak w przypadku innych zobowiązań kredytowych. Na tej podstawie bank oceni, czy może nam udzielić takiego kredytu oraz na jaką kwotę wyznaczyć nam limit. Po akceptacji wniosku otrzymamy kartę kredytową, której możemy swobodnie używać już od pierwszego dnia, pamiętając o tym, że trzeba będzie to zobowiązanie spłacić.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1
- https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/visa-turbokarta,4.html