Pożyczka hipoteczna – co trzeba wiedzieć?

Pożyczka hipoteczna umożliwia pozyskanie nawet kilkuset tysięcy złotych na dowolny cel. Czym różni się od kredytu hipotecznego, na czym polega i kto może ją dostać? W artykule od-powiemy na te i inne pytania dotyczące pożyczki hipotecznej.

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa, której spłata zabezpieczona jest hipoteką — ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na nieruchomości. Dzięki hipotece pożyczkodawca zabezpiecza swoje interesy na wypadek braku spłaty rat. Dodatkowe zabezpieczenie pozwala mu obniżyć koszty finansowania, a to czyni pożyczkę hipoteczną jednym z najtańszych produktów pożyczkowych na rynku.

Ile pieniędzy można pożyczyć w ramach pożyczki hipotecznej?

To, ile pieniędzy będziesz mógł pożyczyć, zależy nie tylko od Twojej zdolności kredytowej, ale także od wartości nieruchomości. Większość instytucji finansowych wypłaca pożyczkobiorcom kwoty będące równowartością od 50 do 70% wartości nieruchomości.

Kto może dostać pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną może dostać osoba pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych, dysponująca dowodem osobistym, numerem PESEL i wymaganą przez pożyczkodawcę zdolnością do spłaty. Ze względu na fakt, że wzięcie pożyczki hipotecznej wymaga zabezpieczenia spłaty hipoteką na nieruchomości, przyszły pożyczkobiorca musi być właścicielem nieruchomości.

Jaka nieruchomość może być zabezpieczeniem spłaty?

Większość banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jako zabezpieczenie spłaty akceptuje wyłącznie nieruchomości mieszkalne. Niektórzy pożyczkodawcy akceptują także nieruchomości komercyjne czy gruntowe. Zanim złożysz wniosek o pożyczkę hipoteczną, koniecznie sprawdź, czy nieruchomość, którą posiadasz, spełnia wskazane przez instytucję finansową wymagania.

Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Choć może się wydawać, że kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to identyczne produkty, to tylko pozory. Choć kredyt hipoteczny podobnie jak pożyczka jest zabezpieczony hipoteką, pozyskane z niego środki można przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel: kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowę domu czy remont nieruchomości mieszkalnej. Środkami z pożyczki hipotecznej możesz sfinansować natomiast dowolny cel: wakacyjny wyjazd w tropiki, kupno samochodu czy wymarzoną metamorfozę własnego M.

Co warto sprawdzić przed wzięciem pożyczki hipotecznej?

Wybór przypadkowej pożyczki hipotecznej może narazić Cię na dodatkowe koszty i utrudnioną obsługę. Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • dostępne kwoty. Jeśli do realizacji swoich planów potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, którzy pożyczkodawcy pożyczą Ci taką kwotę, jakiej potrzebujesz. Pamiętaj, że w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych maksymalna kwota pożyczki hipotecznej nie może być wyższa niż 50-70% wartości nieruchomości;
  • Jeśli wiesz już, którzy pożyczkodawcy pożyczą Ci preferowaną kwotę, przeanalizuj koszty oferowanych przez nich pożyczek. Aby to zrobić, zwróć jednak uwagę nie na wartość oprocentowania, lecz na RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania pożyczki. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy (poza oprocentowaniem może to być także prowizja czy ewentualne ubezpieczenie) i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczkę;
  • dodatkowe udogodnienia dla pożyczkobiorców. Możliwość uzyskania obniżki oprocentowania, m.in. za regularny wpływ wynagrodzenia na konto, wakacje pożyczkowe czy możliwość odroczenia pierwszej raty to dodatkowe udogodnienia, które zwiększają atrakcyjność pożyczki. Choć nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru, będą z pewnością miłym dodatkiem do niskiego RRSO.

Pożyczka hipoteczna to skuteczny sposób na pokaźny zastrzyk gotówki przy zachowaniu minimalnej ilości formalności. Precyzyjnie dostosowana do Twoich potrzeb i oczekiwań pozwoli realizować plany bez nadmiernego obciążania budżetu.

Źródło: https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607328,pozyczki-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna—sprawdz–jak-wziac-pozyczki-hipoteczne,1,1

Poprzedni artykułKredyt przez Internet – na co warto zwrócić uwagę?
Następny artykułW poszukiwaniu wyjątkowego prezentu na Dzień Ojca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj