Większość banków komercyjnych, które działają na rynku polskim, oferuje kredyt hipoteczny. To zobowiązania, jakie zaciągnąć może każdy, kto tylko wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. O tym, czym jest konkretnie ten produkt proponowany przez instytucję bankową, jakie warunki należy spełnić, by cieszyć się tego rodzaju wsparciem finansowym oraz jak wybrać najlepsze zobowiązanie tego typu, piszemy poniżej.
Kredyt hipoteczny – co to jest?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie wobec banku, zgodnie z którym kredytobiorcy udzielane jest wsparcie finansowe niezbędne w celu nabycia nieruchomości. To kredyt, który zaciągany jest przeważnie na długi czas i opiewa na dużą wartość. To właśnie dlatego konieczne jest wykazanie właściwej zdolności kredytowej. Instytucja bankowa, która kredyt hipoteczny oferuje, musi być pewna, że kredytobiorca jest w pełni wiarygodny, a więc wypłacalny.
Dodatkowym zabezpieczeniem takiego zobowiązania jest wpis do hipoteki danej nieruchomości. Kredytobiorca zobowiązany jest również do wniesienia wkładu własnego – dzisiaj przepisy bankowe regulujące zawieranie umów bankowych wskazują, że te wkład własny nie może być niższy aniżeli 20% całej wartości kredytu.
Same banki nakładają także dodatkowe warunki i ograniczenia – kredytobiorcy muszą nabyć polisę ubezpieczeniową na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości. Bardzo często instytucje pobierają też wysokie prowizje za samo udzielenie takiego zobowiązania.
Warto pamiętać, że są to warunki, które mogą być elastyczne i podlegają indywidualnym negocjacjom. Dzięki temu udaje się wybrać kredyt hipoteczny, który najlepiej odpowiada potrzebom, oczekiwaniom, ale też możliwościom finansowym potencjalnego klienta.
Kredyt hipoteczny – popularność w Polsce
Jeszcze do niedawna to właśnie kredyt hipoteczny był najczęściej zaciąganym zobowiązaniem. Boom mieszkaniowy sprawił, że Polacy chętnie nabywali mieszkania przy wsparciu finansowym instytucji bankowych. Dzisiaj także takie inwestycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, natomiast statystyki jasno wskazują, że coraz więcej mieszkańców naszego kraju, nie musi już zaciągać zobowiązania kredytowego. Kredyt hipoteczny nie jest potrzebny, bo stać nas na nabywanie nieruchomości za gotówkę.
Oczywiście nie oznacza to, że produkt tego rodzaju nie jest wykorzystywany. Jest, ale w obliczu konieczności walki o każdego klienta, banki muszą być elastyczne względem potrzeb swoich klientów. Kredyt hipoteczny może być też łatwiej zaciągany, ponieważ polskie społeczeństwo się wzbogaca. Mamy zdolność kredytową i stać nas na regularne spłacanie comiesięcznych rat. Wszystko to sprawia, że wsparcie finansowe celem nabycia własnych „czterech kątów” jest łatwo dostępne.
Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszy?
Każdy bank oferuje kredyt hipoteczny na innych zasadach. Zanim więc zostanie złożony wniosek o takie zobowiązanie, warto poznać różne oferty i wybrać taką, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. W tym celu przydaje się kalkulator. Kredyt hipoteczny może być sprawdzony za pomocą tego narzędzia w prosty sposób. Wpisując wartość zobowiązania okres czas trwania umowy kredytowej, automatycznie zostaną wyliczone jego wszelkie koszty. W ten sposób poznamy najtańszy kredyt hipoteczny. Kalkulator dostępny jest na większości oficjalnych stron internetowych banków oraz portalach o tematyce finansowej.
Przydatne okazują się także rankingi kredytowe. To zestawienia, które publikowane są co miesiąc, a ich zadaniem jest porównanie najważniejszych kryteriów, zgodnie z którymi przyszły kredytobiorca wybiera zobowiązanie finansowe. W rankingu można sprawdzić warunki różnych banków, jakie dotyczą oprocentowania kredytu, wysokości raty czy innych kosztów, tzw. około kredytowych.
Zweryfikować udaje się też specjalne promocje oraz ograniczenia, jakie stawiają różne instytucje. Czy należy zapłacić prowizję, czy trzeba opłacić ubezpieczenie, czy konieczne jest zakładanie płatnego rachunku bankowego? Takie informacje dostępne są w rankingu kredytów hipotecznych. Warto mieć na uwadze, że warunki kredytowe zmieniają się dynamicznie, więc tego rodzaju zestawienia trzeba sprawdzać przynajmniej raz na kilka tygodni.