Lokata bankowa to depozyt trwający przez określony okres. Może to być kilka dni, miesięcy, a nawet lat. W artykule wyjaśnimy, jakie konsekwencje niesie za sobą zerwanie lokaty przed wskazanym w umowie terminem.Lokata bankowa jest bezpiecznym i pewnym sposobem na wygenerowanie zysków z oszczędności. Gdy umieścisz kapitał na lokacie, Twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać, nawet wtedy, kiedy śpisz, oglądasz ulubiony serial lub spacerujesz z psem. Założenie lokaty bankowej jest szczególnie zasadne właśnie teraz. Na skutek kilkukrotnych podwyżek stóp procentowych, które odbyły się w okresie od października 2021 do marca 2022., oprocentowanie depozytów wzrosło. Zdaniem ekspertów to nie koniec podwyżek. Jeśli ich przewidywania znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, deponowanie środków w banku będzie jeszcze bardziej opłacalne. Czym jest w praktyce i na jakich zasadach działa lokata bankowa?
Czym jest lokata bankowa?
Lokata bankowa jest rodzajem umowy zawieranej pomiędzy deponentem (klientem składającym lokatę) a bankiem. Na podstawie jej zapisów deponent oddaje do dyspozycji instytucji finansowej określoną kwotę, którą ta przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania kapitałem, po zakończeniu umowy wypłaca zysk w postaci odsetek. W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego lokaty mogą przybierać formę krótko- (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy).
Czy można zakończyć lokatę przed wskazanym w umowie terminem?
Jeśli sięgniesz po lokatę bankową, przez całą długość okresu lokacyjnego zdeponowane środki będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Taka konstrukcja pozwala bankowi zachować pewność, jakim kapitałem może dysponować, udzielając kredytów i pożyczek. Co jednak w przypadku zdarzeń losowych wymuszających konieczność posiadania gotówki? Czy zerwanie lokaty przed wskazanym w umowie terminem i odmrożenie oszczędności jest możliwe? Zakończenie lokaty przed wskazanym w umowie terminem jak najbardziej jest możliwe. Z punktu widzenia klienta nie jest jednak opłacalne — bez względu na to, jaki rodzaj depozytu wybierzesz. Dlaczego?
Wcześniejsze zerwanie lokaty – konsekwencje
Jeśli wybierzesz depozyt terminowy o tradycyjnej konstrukcji, zerwanie lokaty niemal w każdym banku będzie skutkować utratą wszystkich wypracowanych odsetek. Choć w takich okolicznościach nie stracisz wniesionego do banku kapitału, nie zarobisz także ani złotówki. Biorąc pod uwagę galopującą inflację, po kilku lub kilkunastu miesiącach od założenia lokaty Twoje pieniądze będą warte mniej niż w momencie zawierania umowy z bankiem.
Jeśli sięgniesz po lokatę progresywną, której oprocentowanie rośnie wraz z długością trwania okresu lokacyjnego, wcześniejsze zerwanie lokaty nie pozbawi Cię wszystkich zysków. W takich okolicznościach większość banków wypłaci odsetki za wszystkie pełne miesiące trwania depozytu.
Dla wielu osób wizja utraty wypracowanych zysków jest sporą wadą lokaty bankowej. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z innej perspektywy. Jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką i często kupujesz impulsywnie, wizja braku profitów może być skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im na siebie zarabiać. Zwłaszcza jeśli zgromadzone na lokacie oszczędności mają posłużyć do realizacji konkretnego celu: kupna mieszkania czy wymarzonego auta. Jeśli obawiasz się, że ciągłość lokaty mogą zaburzyć nieprzewidziane zdarzenia, wymagające dodatkowych środków, możesz zdywersyfikować swój kapitał, dzieląc go pomiędzy kilka lokat o odmiennych okresach lokacyjnych. Jeśli staniesz przed koniecznością wcześniejszego zerwania umowy, zlikwidujesz tylko jeden, lecz nie wszystkie depozyty.
Źródło: https://direct.money.pl/artykuly/porady/zerwanie-lokaty—jakie-moga-byc,77,0,1975629