Do kogo zgłosisz próbę przekupienia?

Przekupstwo jest przestępstwem karanym na podstawie art. 229 Kodeksu karnego — oskarżonemu grozi wówczas od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo korupcja jest ścigana z urzędu, więc każdy świadek takiego zdarzenia ma obowiązek zgłosić ten fakt do odpowiedniej instytucji.

Które organy odpowiedzialne są za próby przekupienia?

W Polsce wybór odpowiedniego urzędu do zgłoszenia często zależy od zawodu osoby, która dopuszcza się tego rodzaju przestępstwa. Podstawową jednostką, która odpowiada za zwalczanie przypadków korupcji, jest CBA, czyli Centralne Biuro Antykorupcyjne, powołane do życia w 2006 roku. Na szczeblu lokalnym odpowiednie miejsca, do których należy się udać, to najbliższy posterunek policji lub prokuratura. Pismo zgłaszające zaistniały proceder, chociażby zaistniały przy przeprowadzaniu fuzji i przejęć, musi być podpisane. Anonimy w tym przypadku najczęściej nie są rozpatrywane. Jeżeli przestępstwo korupcji dotyczy zawodu takiego jak lekarz czy prawnik, szczególnie naruszając tym przepisy Konstytucji RP, można się z taką sprawą udać do samorządu zawodowego. Oczywiście sprawa trafi również do rozpatrzenia przez odpowiedni organ wymiaru sprawiedliwości, ale ponadto zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje w ramach zawodowej izby dyscyplinarnej. Przewidziane są różne kary — od słownego upomnienia aż po pozbawienie możliwości wykonywania zawodu.

Jak uniknąć próby przekupienia?

Podczas załatwiania ważnych formalności, takich jak fuzje i przejęcia, najlepiej jest skorzystać z porady specjalistów. To skomplikowane postępowanie dokładnie objaśnią przedsiębiorcom prawnicy, doskonale znający się na przepisach prawa gospodarczego. Taka transakcja daje szansę na znaczący rozwój biznesu, pozyskanie nowego źródła finansowania, rozszerza możliwości wejścia na nowe rynki oraz poszerza bazę kontrahentów.

Nie wiesz, jak dokładnie podejść do procedury fuzji i przejęcia? Skorzystaj z usług specjalisty i uniknij wielu niepotrzebnych błędów formalnych oraz przeszkód natury prawnej.

Poprzedni artykułZabezpieczenie alimentów, czyli alimenty przed rozwodem
Następny artykułZobacz, jakie mogą być konsekwencje zlikwidowania lokaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj