Zabezpieczenie alimentów, czyli alimenty przed rozwodem

Rozwód to traumatyczne wydarzenie dla większości osób zmuszonych okolicznościami życia do uczestniczenia w nim. Wiąże się nie tylko z destrukcją dotychczasowego życia, ale komplikacjami życiowymi w oczekiwaniu na zakończenie sprawy rozwodowej. Zwłaszcza wówczas, gdy problemy dotyczą kwestii finansowych i dalszego utrzymywania poziomu życia rodziny.

Zabezpieczenie alimentów

Gdy rozwód dotyczy małżeństwa z dziećmi orzeczenie sądu zawiera decyzję o podziale opieki nad nimi oraz o przyznaniu określonej wartości alimentów. W ten sposób strona, która otrzyma opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi otrzymuje również ważne dla egzystencji środki.

Nie wszystkie rozwody toczą się jednak zgodnie. Waśnie pomiędzy rodzicami skutkują często brakiem porozumienia w kwestii zabezpieczenia środków do życia stronie, przy której do czasu zakończenia procesu pozostają dzieci. Sposobem na rozwiązanie problemu jest zabezpieczenie alimentów, czyli sądowna decyzja określająca przymus i wysokość alimentów na rzecz dzieci do czasu ostatecznych decyzji rozwodowych (więcej na stronie https://kancelariaea.pl/zabezpieczenie-alimentow-co-nalezy-wiedziec/).

Alimenty na czas procesu rozwodowego

Zabezpieczenie alimentów gwarantuje stronie roszczącej o alimenty środki na życie do czasu otrzymania prawomocnego wyroku rozwodowego i alimentacyjnego (więcej na https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/alimenty/). Sąd w swojej decyzji zobowiązuje do okresowej, najczęściej comiesięcznej zapłaty określonej kwoty na rzecz strony roszczącej.

Wartość roszczenia alimentacyjnego na rzecz dzieci zwykle zabezpiecza w całości wartość środków niezbędnych do pełnego utrzymania osób uprawnionych. Bardzo często jest to kwota zbliżona do przyszłej wysokości alimentów, chociaż nie jest to zobowiązujące. Sąd kieruje się tu zasadą niwelowania ewentualnych zaległości egzekucyjnych, jednocześnie obie strony poznają przewidywaną wysokość tychże świadczeń.

Jak otrzymać zabezpieczenie alimentów

Aby zagwarantować sobie alimenty na okres biegu procesu rozwodowego należy złożyć wniosek na piśmie lub ustnie do protokołu. Czynność tę można wprowadzić już w momencie zakładania sprawy rozwodowej ale też później, w czasie jej trwania. Zabezpieczenie alimentacyjne nigdy nie następuje automatycznie, zawsze należy się o nie upomnieć.

W składanym wniosku strona składająca go wpisuje w niego wysokość alimentów, jakich oczekuje w okresie toczenia się sprawy. Należy również zaproponować sposób zapłaty, czy jest on jednorazowy czy np. będzie miał charakter comiesięcznej wpłaty. Sąd może jednak zmienić wysokość proponowanej kwoty oraz nie musi ona być wiążąca dla sądu w wyznaczaniu ostatecznej kwoty alimentów już po rozwodzie. Więcej na temat samych rozwodów. przeczytasz na https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/rozwod-i-separacja/.

Poprzedni artykułW jaki sposób można inwestować w popularne indeksy giełdowe?
Następny artykułDo kogo zgłosisz próbę przekupienia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj