Zakup przyczepy samochodowej – co warto wiedzieć?

Przyczepy samochodowe są bardzo użyteczne, jeśli ktoś prowadzi niedużą firmę budowlaną, planuje przeprowadzkę lub często przewozi bagaże o nietypowych gabarytach – na przykład jachty bądź motocykle. Dobór przyczepy jest uzależniony od indywidualnych potrzeb, ale trzeba pamiętać także o koniecznych uprawnieniach. O czym warto wiedzieć, planując zakup przyczepy samochodowej?

Rodzaje przyczep

Używanie przyczepy jest regulowane określonymi przepisami. Dotyczą one kategorii prawa jazdy oraz rodzaju przyczepy. Nie można pomijać tych kwestii i wziąć je pod uwagę już na etapie przeglądania serwisu, na którym są zamieszczane ogłoszenia przyczepy samochodowe używane i nowe.

Uprawnienia

Najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nie większej niż 3,5 tony. Uzyskanie uprawnienia B96 rozszerza tę możliwość na zespoły pojazdów o DMC do 4,25 t. Z kolei prawo jazdy kategorii B+E daje prawo do kierowania zespołem pojazdów o DMC do 7 t., przy czy masa zarówno samochodu, jak i przyczepy, nie może przekroczyć 3,5 t.

Rodzaje przyczep

Podstawowa klasyfikacja przyczep samochodowych odnosi się do ich dopuszczalnej masy całkowitej. Wyróżnia się przyczepy lekkie i ciężkie. W pierwszym przypadku DMC nie przekracza 750 kg i nie może być większa od połowy masy samochodu ciągnącego. Co więcej, łączna DMC pojazdu i przyczepy lekkiej w przypadku prawa jazdy kat. B może wynieść maksymalnie 4,25 t., a więc jest to wyjątek w odniesieniu do wcześniej wspomnianych przepisów. Ten rodzaj przyczepki nie musi posiadać hamulca najazdowego. Przyczepa ciężka charakteryzuje się dopuszczalną masą całkowitą wyższą niż 750 kg i musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Dodatkowo wartość DMC pojazdu musi być wyższa o minimum 33% od DMC przyczepki z hamulcem najazdowym.

Można wspomnieć również o podziale na przyczepki jednoosiowe i wieloosiowe. Te pierwsze sprawdzają się w samochodach osobowych. Natomiast przyczepy wieloosiowe służą do przewożenia ciężkich ładunków i posiadają hamulce najazdowe.

Jaką przyczepę wybrać?

Poza rodzajem przyczepy trzeba rozważyć, czy planuje się zakupić przyczepkę nową, czy używaną. I jedna, i druga opcja zalety i wady, którym warto się przyjrzeć.

Przyczepa nowa

Wybór przyczepy nowej daje gwarancję, że jest ona w pełni sprawna i nieużywana. Ma się pewność co do jej bezproblemowego działania oraz nienagannego funkcjonowania jej elementów nośnych. Przyczepa nowa wygląda estetycznie i zwykle posiada ochronę cynkową, która zabezpiecza przed rdzą. Poza tym łatwiej znaleźć części do takiej przyczepki, kiedy ulegną one uszkodzeniu. Zakup przyczepy nowej będzie dobrym pomysłem, jeśli będzie ona często używana. Główną wadę tego rozwiązania stanowi natomiast niewątpliwie cena.

Przyczepa używana

Za zakupem przyczepy używanej przemawiają kwestie finansowe. Jest ona tańsza od przyczepy nowej. Dodatkowo taki wybór to wyraz dbania o środowisko. Ryzyko wiąże się ze stanem technicznym przyczepki używanej. Niektórzy nie są w stanie samodzielnie go ocenić, a sprzedawcy czasem świadomie wprowadzają klientów w błąd. Należy jednak zaznaczyć, że na rynku można znaleźć sporo niezbyt zużytych przyczep, które mogą służyć jeszcze przez wiele lat.

Przyczepa samochodowa jest praktyczna, zwłaszcza jeżeli często przewozi się duże, ciężkie produkty. Wybierając przyczepkę dla siebie, nie należy zapominać o wymaganych uprawnieniach, rodzajach przyczep i tego, jak często będzie się z niej korzystać.

Poprzedni artykułOchrona punktów końcowych (endpoint) w firmie
Następny artykułJak przełamać barierę językową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj