Sesje przelewów – kiedy się odbywają?

W bezgotówkowych transakcjach płatniczych przelew jest instrumentem, który pozwala zrealizować przesłanie pieniędzy z Twojego konta na konto odbiorcy. W niektórych przypadkach liczy się czas dotarcia środków do adresata. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy odbywają się sesje przelewów.

Czym są sesje przelewów?

Sesje przelewów to bloki czasowe, w których bank rozlicza płatności i zobowiązania. Każda instytucja płatnicza ma wydzielone godziny, w których przeprowadzane są rozliczenia. Obecnie są one realizowane za pomocą tzw. sesji Elixir (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa). Jest to wprowadzony w 1994 roku system rozliczeń międzybankowych, który opiera się na teletransmisji danych. To on odpowiada za wymianę informacji o szczegółach zleconych przelewów i gwarantuje przeprowadzenie transakcji.

Kiedy odbywają się sesje przelewów?

System Elixir działa przez całą dobę we wszystkie dni w roku. Krajowa Izba Rozrachunkowa ustaliła jednak, że przedziały czasowe, w których mają być wykonywane rozliczenia, obowiązują tylko w dni robocze: od poniedziałku do piątku:

 • sesja poranna od 10:30 do 11:00,
 • sesja popołudniowa od 14:30 do 15:00,
 • sesja wieczorna od 17:00 do 17:30.

Ta zasada nie dotyczy jednak sesji realizowanych na przykład przez system przelewów online Przelewy24. Jeśli klient zleci szybki przelew online, środki zostaną natychmiast przekazane na konto sprzedawcy. Nie ma znaczenia, kiedy są realizowane sesje międzybankowe.

Kiedy nie są realizowane sesje przelewów?

Krajowa Izba Rozrachunkowa ustaliła, że w dni ustawowo wolne od pracy sesje przelewów systemu Elixir nie są realizowane. Wyjątkiem jest 24 grudnia i ostatni dzień roboczy roku, ponieważ w tych dniach odbywają się tylko dwie pierwsze sesje bankowe. Co zrobić, gdy konieczne jest natychmiastowe przekazanie środków, aby na przykład zakupiony towar doszedł jak najszybciej po weekendzie? Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznych operatorów płatności online.

Jak przyspieszyć przelew?

Kiedyś przelanie żądanych pieniędzy zajmowało nawet kilka dni. Ulepszenie systemów bankowych sprawiło, że teraz wszystkie banki realizują płatność w dni robocze zazwyczaj w ciągu maksymalnie 24. godzin. Wszystko zależy od godziny zlecenia i księgowania sesji. Proces ten można jednak przyspieszyć. Warto udostępnić kupującym metody płatności z https://www.przelewy24.pl/. Dzięki szybkim przelewom nie trzeba czekać na sesję Elixir, ponieważ usługa jest realizowana natychmiast.

A co z księgowaniem w dni wolne od pracy? To zależy od banku, do którego wysyłane jest zlecenie. Przez całą dobę także w niedziele i święta usługa szybkich przelewów niezależnych od sesji Elixir może zostać wykonana w:

 • Alior Bank,
 • Credit Agricole,
 • Getin Bank,
 • Idea Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Inteligo,
 • mBanku,
 • Nest Bank,
 • PKO BP,
 • Volkswagen Bank.

Opierając się na płatnościach przez system przelewów online Przelewy24 można liczyć na natychmiastowe przekazanie środków, niezależnie od sesji Elixir. To duże udogodnienie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy liczy się czas dotarcia pieniędzy na konto odbiorcy.

Poprzedni artykułProfesjonalne kartonowanie, czyli wielkie porównanie kartoniarek
Następny artykułCzy upominki biznesowe to tradycja, którą warto zapoczątkować w swojej firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj