W jaki sposób można inwestować w popularne indeksy giełdowe?

Przy inwestycjach na giełdzie papierów wartościowych czy to polskiej, czy na giełdach światowych, z czasem z pewnością spotkasz się z pojęciem indeksów giełdowych. Na GPW w Warszawie są to np. indeksy WIG20 czy mWIG40. Czym one są i w jaki sposób to właśnie one mogą stać się narzędziem pozwalającym na prowadzenie inwestycji giełdowych?

Czym są indeksy giełdowe?

Indeksy giełdowe to wskaźniki, które dostarczają danych o sytuacji panującej na danym rynku, na całej giełdzie albo w konkretnej branży. Wartość indeksów giełdowych powinna odzwierciedlać wartość koszyka spółek, jakie wchodzą w jego skład. Indeksy giełdowe szacowane są na podstawie bieżącej wyceny akcji dla wybranych spółek giełdowych, na przykład największych 20, 50 czy 100 spółek notowanych na głównym parkiecie giełdy papierów wartościowych.

Indeksy giełdowe stworzono głównie w tym celu, by inwestorom było łatwiej analizować koniunkturę na giełdzie oraz śledzić kierunek zachodzących zmian w notowaniach wielu spółek za jednym razem. Obserwacja indeksów giełdowych pozwala na łatwiejsze podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych czy biznesowych.

Najbardziej popularne indeksy giełdowe

W Polsce najbardziej popularne są dwa główne indeksy giełdowe, mianowicie indeks WIG20, czyli indeks największych 20-stu spółek pod względem kapitalizacji rynkowej, notowanych na GPW w Warszawie oraz indeks mWIG40, czyli indeks 40 średniej wielkości spółek notowanych na tym samym parkiecie giełdowym.

Jeśli chodzi o indeksy giełd światowych, to najbardziej popularnym indeksem na amerykańskiej giełdzie – New York Stock Exchange jest indeks DJIA, czyli Dow Jones Industrial Average. To Średnia Przemysłowa Dow Jones, czyli średnia arytmetyczna cen 30 najważniejszych spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie. Również i na amerykańskiej giełdzie ważnym indeksem pozostaje S&P500 – Standard and Poors 500, uwzględniający 500 największych spółek w USA. Jeśli brać pod uwagę branżę technologiczną, to ważny jest indeks NASDAQ, grupujący 100 największych spółek z tej branży w USA.

W Niemczech ważny jest indeks DAX, który jednocześnie postrzegany jest jako jeden z najważniejszych indeksów giełdowych na rynku europejskim. Grupuje wartość 30 największych spółek notowanych na giełdzie we Frankfurcie. To indeks wynikowy, w przypadku którego przy wyliczeniach brany jest pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji poszczególnych spółek, ale też wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.

Inwestowanie w indeksy giełdowe

Podczas inwestowania w indeksy giełdowe można inwestować w wiele spółek jednocześnie, bez konieczności nabywania ich akcji za wysoką kwotę pieniędzy. Najlepiej zacząć od wpłacenia na rachunek maklerski niewielkiej kwoty kapitału i rozpoczęcie inwestowania. W światowe indeksy giełdowe można inwestować z wykorzystaniem instrumentów pochodnych, wśród których największą popularnością cieszą się kontrakty CFD – kontrakty na różnicę kursową. Polega to na tym, że kontrakt CFD jest zakładem, w którym jedna strona zakłada się z drugą, że dany indeks giełdowy, będący instrumentem bazowym, będzie na konkretnym poziomie w dniu zamknięcia pozycji. Jeśli inwestor będzie miał rację i konkretny indeks np. zwiększy swoją wartość w danym czasie, zarobi na różnicy pomiędzy ceną otwarcia pozycji a ceną zamknięcia. W przeciwnym wypadku będzie musiał pogodzić się ze stratą.

W przypadku inwestowania w indeksy giełdowe w ten sposób istnieje możliwość zastosowania dźwigni finansowej w wybranej skali, oferowanej przez brokera. Dźwignia pozwala na zwielokrotnienie otwieranej pozycji, bez konieczności angażowania tak wysokiego kapitału osobiście. Potencjalnie daje szansę na znacznie większy zarobek, ale przy wypracowaniu strat będą one nawet kilkaset razy większe niż przy braku stosowania dźwigni finansowej.

Poprzedni artykułUszczelki EPDM. Charakterystyka
Następny artykułZabezpieczenie alimentów, czyli alimenty przed rozwodem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj