Kartonowanie może się wydawać osobom niezaznajomionym z tematem prostym niezwykle prostym, jednakże nie jest to prawdą. Obecnie za doskonały kształt oraz powtarzalność efektów pakowania odpowiadają specjalistyczne, często niezwykle zaawansowane oraz wysoce zautomatyzowane urządzenia noszące nazwę kartoniarek.
Jednymi z najpopularniejszych są maszyny należące do rodziny oznaczanej akronimem TLP. Są to kartoniarki mogące pełnić od jednej do trzech powierzonych im funkcji, które to wykorzystywane są tak do formowania kartonów, jak i to ich odpowiedniego zamykania, co z kolei umożliwia zapewnienie pełnej ochrony przez czynnikami zewnętrznymi produktu znajdującego się w takim opakowaniu. Dzięki możliwości pełnej konfiguracji, przygotowywane kartony mogą zostać w stu procentach przystosowane do potrzeb konsumenta oraz do specyfiki wyrobu, jaki ma się w ich środku znaleźć. Często było to niemożliwe w przypadku wykorzystywania standardowych, niezbyt zaawansowanych urządzeń tego typu w zakładach produkcyjnych i przetwórczych, co było nagminne jeszcze kilka lat temu.
Ciekawym rozwiązaniem jeżeli chodzi o proces pakowania uzupełniającego (określanego też mianem secondary packaging) są roboty pakujące typu Fast Picker, które podczas kartonowania są w stanie przechwytywać przesuwające się po taśmie produkty ułożone w sposób nieregularny, a następnie przenosić je do zawczasu wykonanych opakowań.
Najbardziej wydajne urządzenia omawianego typu są w stanie przeprowadzać do nawet stu pięćdziesięciu cykli pakowania na minutę, co jest poziomem wydajności nieosiągalnym nawet dla najbardziej wykwalifikowanych oraz doświadczonych pracowników wykonujących powierzone im zadania w sposób manualny.
W naszym zestawieniu nie mogło także zabraknąć urządzeń należących do rodziny Wrap Around, w przypadku których opakowanie tworzone jest niejako na samym produkcie. Co to oznacza? Wyrób jest umiejscawiany na kartonie, który stanowi jego podstawę, natomiast maszyna dba o prawidłowe składanie boków i góry kartonu, przygotowując elegancko prezentujące się oraz gwarantujące maksimum bezpieczeństwa opakowanie.
Praca wykonywana przez takie sprzęty jest nieco bardziej skomplikowana, a także wymaga uprzedniego przygotowania produktu, który ma zostać poddany procesowi pakowania uzupełniającego, co bezpośrednio przekłada się na ich efektywność – mogą one przygotować do trzydziestu kartonów w przeciągu minuty. W wielu przypadkach taka prędkość pracy okazuje się jednakże całkowicie wystarczająca.
Ostatnią z kategorii kartoniarek są tak zwane urządzenia Smart Cell, których główną zaletą jest możliwość szybkiego oraz bezproblemowego dostosowania do specyfiki produkcji oraz zmiana ustawień pakowania niejako „w locie”. Urządzenia takie często mają charakter modułowy, co znacznie ułatwia uzupełnianie ich o dodatkowe maszyny, na przykład w sytuacji, gdy z uwagi na duże zainteresowanie konsumentów lub też konieczność zrealizowania większego niż to zwyczajowo bywa zamówienia koniecznym okazuje się zwiększenie prędkości pakowania.