Zasady funkcjonowania magazynu

Jak powinien funkcjonować dobrze zorganizowany magazyn? Na pewno wymaga on stworzenia odpowiedniego systemu magazynowego. Na jakich zasadach powinien się on opierać? Warto pochylić się nad tą kwestią, gdyż najnowsze systemy magazynowe skutecznie zwiększają efektywność działania nie tylko magazynu, ale i całego przedsiębiorstwa.

Jaki to typ magazynu?

Różne typy magazynu wymagają różnego podejścia do zasad ich funkcjonowania. Możemy wyróżnić magazyny otwarte, półotwarte i zamknięte.

Magazyny otwarte to takie, w których składowane ładunki nie są niczym osłanianie, a magazyn przyjmuje formę otwartego placu. Ważne, by przy takim typie magazynu zadbać o odpowiednią nawierzchnię, by łatwo móc poruszać się urządzeniami do transportu wewnętrznego (np. wózkami widłowymi) oraz by zachować bezpieczeństwo magazynowanych materiałów przez wiatrem, opadami czy innymi czynnikami pogodowymi.

Magazyny półotwarte posiadają dach i przynajmniej jedną ścianę. Magazynowane ładunki są zatem osłonione, ale nadal są narażone na czynniki zewnętrzne. Do magazynów półotwartych należą różnego rodzaju wiaty i zasieki. Posiadając taki magazyn należy zastanowić się nad właściwym ułożeniem ściany lub ścian magazynu by zapewnić dobry dostęp do ładunków oraz rozważyć zastosowanie konstrukcji stałych lub przenośnych.

Magazyny zamknięte posiadają wszystkie ściany, drzwi i podłogę. Pozwalają na najdoskonalsze zabezpieczenie składowanych materiałów przed czynnikami zewnętrznymi (także np. kradzieżą) oraz kontrolowanie warunków wewnątrz magazynu, np. temperatury. Projektując magazyn zamknięty należy zastanowić się na przykład nad właściwym ułożeniem instalacji – oświetleniowej, klimatyzacyjnej czy ogrzewania.

Co powinien posiadać magazyn?

Magazyn przede wszystkim powinien posiadać odpowiednie miejsce do składowania ładunków. Wspomóc w efektywnym składowaniu mogą różnego rodzaju urządzenia do składowania – regały czy stojaki. Ładunki muszą być odpowiednio transportowane, do czego potrzebne są najczęściej wózki, w tym wózki widłowe. W samym magazynie powinny być wydzielone miejsca, gdzie towary są przyjmowane, składowane, kompletowane do dalszego przeznaczenia (do wysyłki do klienta lub do przetransportowania do innego działu przedsiębiorstwa, np. do produkcji) oraz wydawane. Pracownicy magazynu muszą być zapoznani z lokalizacją poszczególnych stref.

Dobrze zorganizowane systemy magazynowe pozwalają na efektywne łączenie dobrze dobranych urządzeń do składowania z wózkami widłowymi w danym rodzaju magazynu. W doborze pomóc mogą specjaliści Irapol.

Poprzedni artykułBadania nieniszczące – jakie rodzaje rozróżniamy, czemu służą i gdzie je można stosować?
Następny artykuł3 rzeczy, które warto rozważyć, kupując używany ekspres do kawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj