Rodzaje worków sztauerskich

Worki sztauerskie to bardzo popularna metoda zabezpieczania przewożonych ładunków. Są lekkie, ale niezwykle wytrzymałe, a ich rodzaj łatwo dopasować do typu transportowanego towaru. Z czego zrobione są takie worki?

Worki papierowe

Poduszki powietrzne wykorzystywane w transporcie mogą być wykonane ze specjalnego papieru typu kraft – ich konstrukcję dodatkowo wzmacnia plastikowy rdzeń. Papier kraftowy jest odporny na zniszczenia, a im więcej warstw takiego materiału, tym wytrzymalszy jest worek. Do przewozu materiałów lekkich wystarczą worki jednowarstwowe typu light – nie nadają się one do transportu bardzo długiego i niezbyt dobrze chronią towar przed wilgocią, dlatego nie stosuje się ich na statkach oraz w trudnych warunkach pogodowych.

Towary o większej masie skutecznie zabezpieczą papierowe worki typu medium, dwuwarstwowe, natomiast do transportu ładunków ciężkich oraz do długotrwałego transportu w wymagających warunkach niezbędne są worki heavy, wykonane z czterech warstw papieru kraftowego.

O rodzaju worka papierowego informuje kolorowe oznaczenie – zielone są najcieńsze, worki medium mają pasek czerwony, a czterowarstwowe poduszki heavy wyróżniają się paskami niebieskimi. Niektóre modele, np. dostępne na pro-trans.pl, są do wielokrotnego użytku – informacja o tym powinna być umieszczona na worku.

Worki z tworzywa sztucznego

Obok worków papierowych są też worki z tworzywa sztucznego. Do produkcji poduszek powietrznych wykorzystuje się polietylen (PE) oraz polipropylen (PP).

Worki PE są najczęściej jednowarstwowe. Wyróżniają się dość wysoką wytrzymałością, dobrze znoszą wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury, używa się ich zazwyczaj do wypełniania mniejszych przestrzeni. Worki z polipropylenu są wytrzymalsze, wodoodporne, przeznaczone do transportu w ekstremalnych warunkach, na przykład na statkach. Są to worki, które mają bardzo wysoką odporność na działanie większości kwasów, zasad i rozpuszczalników chemicznych. Są średnio albo mocno wzmocnione (typ medium oraz heavy), i występują w bardzo różnych rozmiarach.

Worek z polipropylenu ma dwie warstwy. Pierwsza, czyli inliner, jest napełniana powietrzem i zapewnia szczelność zabezpieczającej poduszki. Druga warstwa, zewnętrzna, wykonana jest w tkaniny PP, która decyduje o wytrzymałości poduszki. Powietrze wprowadza się przez zawór umieszczony z boku worka. Parametry poduszki, określające jej wytrzymałość, są umieszczane na powierzchni worka.

Poprzedni artykułChłodnica koparki. Najlepsze systemy dla silnika
Następny artykułCo to jest karta projektu i jak ją wypełnić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj