Stanowiska zrobotyzowane w firmie. 5 korzyści, jakie dają roboty przemysłowe

Nowoczesne linie produkcyjne i stanowiska wyposażone w roboty – to teraźniejszość w wielu firmach. Dlaczego warto zdecydować się na ich wdrożenie?

Branża spożywcza, chemiczna, farmaceutyczna, kosmetyczna, motoryzacyjna, elektroniczna czy też transportowa – to tylko wybrane obszary, w których wykorzystuje się stanowiska zrobotyzowane. Dzisiaj zaawansowane roboty przemysłowe używane są coraz częściej nie tylko w dużych zakładach pracy, lecz też w mniejszych firmach, w których również niosą one ze sobą wiele korzyści.

Dlaczego warto zdecydować się na stanowiska zrobotyzowane w firmie? Oto 5 głównych powodów, które stoją za decyzją o ich wdrożeniu.

1. Podniesienie jakości produkcji

Ręczna realizacja prac nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem w każdej branży – w wielu z nich istotna jest wyjątkowa precyzja prowadzonych czynności, dlatego też ręczne prowadzenie tego typu prac nie zawsze jest efektywne.

Wykorzystując roboty przemysłowe, firma może wtedy znacznie poprawić jakość produkcji, a tym samym jakość oferowanych wyrobów. Stanowiska zrobotyzowane zadbają wtedy o właściwy przebieg procesu technologicznego, a zastosowane na nich wyposażenie może również prowadzić złożoną kontrolę jakości. Wobec tego roboty przemysłowe to najlepszy wybór w tych firmach, w których kluczowe jest uzyskanie jak najlepszej jakości produktów.

2. Powtarzalność produktów

Drugim istotnym atutem robotów przemysłowych jest możliwość tworzenia produktów cechujących się wysoką powtarzalnością. Oznacza to, że każdy wyrób wyróżnia się takimi samymi parametrami.

Powtarzalność produktów jest trudna do uzyskania w przypadku prac ręcznych – właściwie zaprogramowane roboty przemysłowe mogą zapewnić wtedy znacznie lepsze rezultaty prac.

3. Większa wydajność realizowanych czynności

Nie można zapominać także o tym, że stanowiska zrobotyzowane to również większa wydajność prowadzonych prac. Mogą one przebiegać wtedy znacznie szybciej, sprawniej, z mniejszym ryzykiem przestojów, co automatycznie przekłada się na większą wydajność prac.

Oczywiście, kluczowe jest indywidualne dopasowanie linii i stanowisk do konkretnych wymogów danej firmy. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się automatyką i robotyką wykonują je wtedy „na wymiar”. Takie usługi świadczy między innymi firma IMI-POLSKA Jej specjalność to tworzenie inteligentnych ciągów technologicznych dla wszystkich branż. Dokładną ofertę IMI-POLSKA można sprawdzić na jej stronie pod adresem: https://imi-polska.pl/robotyka-i-stanowiska-zrobotyzowane/.

4. Zmniejszenie kosztów

Wraz ze zwiększeniem wydajności produkcji stanowiska zrobotyzowane przekładają się również na niższe koszty dla firmy. Obecnie, gdy wydatki związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa stale rosną, inwestycja w roboty przemysłowe może być przyszłościowym rozwiązaniem dla każdej firmy, która patrzy na swoją działalność przyszłościowo.

Oczywiście, w pierwszej kolejności konieczne jest wydanie na wykonanie stanowisk i linii większej sumy, jednak inwestycja ta pozwala na szybki zwrot. Można także korzystać z różnych form finansowania, między innymi preferencyjnych kredytów, leasingu, dofinansowań, które pomogą firmie w pozyskaniu potrzebnych środków.

5. Większe bezpieczeństwo dla pracowników

W końcu stanowiska zrobotyzowane to także poprawa poziomu bezpieczeństwa pracowników. Zmniejszenie niebezpieczeństwa wynika wtedy z faktu, że maszyny mogą wykonywać za człowieka czynności, które są dla niego niebezpieczne, między innymi pracę w wysokich i niskich temperaturach, prace odbywające się z użyciem chemikaliów czy też wymagające manipulacji dużymi, ciężkimi gabarytami.

Gdy zatem przedsiębiorcy zależy na poprawie bezpieczeństwa pracy w swoim zakładzie, wdrożenie robotów przemysłowych pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników na poziomie BHP.

Podsumowując, stanowiska zrobotyzowane niosą ze sobą wiele korzyści, które mogą pomóc przedsiębiorstwu w przyszłościowym prowadzeniu czynności w różnych obszarach – od produkcji, przez transport, a skończywszy na kontroli jakości. To inwestycja godna XXI wieku w każdej firmie!

Poprzedni artykułHydrant bez ważnego przeglądu okresowego – co robić?
Następny artykuł5 niebezpieczeństw dla początkujących w tradingu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj