Rozwód krok po kroku

Rozpad małżeństwa jest jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w naszym życiu. Sprawy rozwodowe mogą ciągnąć się latami… W takim przypadku pomoże doświadczony adwokat, który pomoże nam się rozwieść i do końca załatwić nasze życiowe sprawy.

Kiedy sąd orzeknie rozwiązanie małżeństwa przez rozwód?

W polskim prawie muszą zostać spełnione trzy przesłanki, aby sąd mógł orzec rozwód… Musi nastąpić rozpad więzi, ekonomicznej, psychicznej i seksualnej. Bardzo łatwo możemy stwierdzić kiedy małżonkowie przestali współżyć seksualnie czy prowadzić wspólne gospodarstwo domowe… Najtrudniej ocenić, kiedy przestała istnieć więź psychiczna. Nad tym zadaniem głowi się sąd na podstawie własnych życiowych doświadczeń.

Gdy sąd zauważy możliwość porozumienia pomiędzy małżonkami, to może skierować sprawę do mediacji. Natomiast, gdy ewidentnie nie ma szans na pojednanie, to istnieje możliwość rozwiązania małżeństwa na pierwszej rozprawie. Zwłaszcza jeśli oboje małżonkowie doszli do porozumienia poza salą sądową.

Kiedy sąd nie da nam rozwodu?

Polski ustawodawca przewidział sytuacje w których pomimo spełnienia wszystkich pozytywnych przesłanek nie orzeknie rozwodu. Po pierwsze nie dostaniemy rozwodu, gdy jego orzeczenie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Na przykład jedno z małżonków jest śmiertelnie chore i nie ma kto zapewnić mu odpowiedniej opieki. Rozwód nie zostanie też orzeczony, gdy w jego skutek ucierpi dobro małoletnich dzieci. Nie dostaniemy też rozwodu w momencie, gdy żąda go małżonek, który jest winny rozpadu związku, a strona niewinna się na rozstanie nie zgadza…

O czym jeszcze warto wiedzieć na temat rozwodów?

W naszym kraju nie ma możliwości złożenia pozwu wzajemnego. A co się stanie jeśli jedna ze stron uporczywie nie będzie stawiać się na rozprawy? Postępowanie toczy się dalej bez udziału jednej ze stron. Aczkolwiek warto stawiać się w sądzie i zadbać o swoje sprawy.

Warto też wiedzieć, że małżonkowie stają się osobami wolnymi z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, a nie z chwilą jego ogłoszenia przez sąd. A co się dzieje, gdy jedno z małżonków umrze w trakcie postępowania? W takim przypadku postępowanie przed sąd jest automatycznie umorzone.

Poprzedni artykułRynek biopaliw – przyszłość i zyski
Następny artykułO czym pamiętać podpisując umowę najmu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj