Lokata na nowe środki sposobem na wyższe zyski?

Oprocentowanie lokat stoi na niskim poziomie już od kilku lat. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju produkty bankowe są nieopłacalne. Banki robią wszystko, aby przyciągnąć klientów – jednym z pomysłów jest lokata na nowe środki. Sprawdź, czy to dobry sposób na powiększenie kapitału.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosi ok. 1,5% w skali roku. Jest to wartość, która nie pozwala osiągać wysokich zysków. Dlatego warto zwrócić uwagę na lokaty na nowe środki – są one znacznie lepiej oprocentowane niż standardowe produkty.

Nowe środki, czyli co?

Promocyjnie oprocentowane lokaty dotyczą wyłącznie nowych środków. Co to właściwie oznacza? Teoretycznie każdy bank może definiować je na różne sposoby, aczkolwiek najczęściej za nowe środki uważa się nadwyżkę powyżej salda kapitału w walucie PLN.

Ile można zarobić na takiej lokacie?

Trudno jednoznacznie mówić o kosztach, ponieważ wszystko zależy od ustalonego oprocentowania. Zyski nie są wysokie, aczkolwiek znacznie wyższe w porównaniu ze standardową lokatą.

Przykład 1. Załóżmy, że standardowa lokata jest oprocentowana na poziomie 1,2% w skali roku. Zakładasz ją na 12 miesięcy i zyskujesz 96 zł brutto przy kwocie 8000 zł. Zakładając lokatę na nowe środki oprocentowaną na 2,1% w skali roku, zarabiasz aż 168 zł brutto.

Przykład 2. Załóżmy, że oprocentowanie standardowej lokaty wynosi 1,2% w skali roku. Deponując kwotę 15 000 zł na okres 6 miesięcy, zysk wyniesie 90 zł brutto. Wybierając lokatę na nowe środki oprocentowaną na poziomie 2,1% w skali roku, zarobisz 157,50 zł brutto.

Jak wybrać dobrą lokatę na nowe środki?

Wysokość możliwych do wypracowania zysków będzie zależeć od tego, jaką lokatę wybierzesz. Dlatego nie warto stawiać na przypadkową ofertę – decyzja musi być przemyślana.

Aby zyskać jak najwięcej, warto porównać dostępne produkty finansowe. Trzeba przy tym uwzględnić kilka istotnych parametrów, np.:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej,
  • czas trwania lokaty,
  • inne warunki – np. konieczność założenia rachunku osobistego,
  • kapitalizacja odsetek,
  • typ oprocentowania.

Warto także zastanowić się, czy lepsza będzie lokata krótko- czy długoterminowa. Lokata zakładana na dłuższy okres da wyższe zyski, ale trzeba uwzględnić swoje potrzeby i plany finansowe. Nie ma sensu decydować się na taki produkt, jeśli w najbliższym czasie będą potrzebne pieniądze zdeponowane na lokacie. Jeżeli wiesz, że za kilka miesięcy czeka Cię spory wydatek, postaw na lokatę krótkoterminową.

Poprzedni artykułLead generation – co powinieneś wiedzieć?
Następny artykułJak szukać i sprawdzać rzetelnych pożyczkodawców?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj