Hydrant bez ważnego przeglądu okresowego – co robić?

Każdy budynek użyteczności publicznej musi być wyposażony w różnego rodzaju środki gaśnicze. Mają one za zadanie ułatwić walkę z pożarem, gdy tylko pojawi się ogień. Dlatego też na każdym piętrze rozmieszczone są przede wszystkim gaśnice, a także hydranty wewnętrzne. Te ostatnie są bardzo istotne, ponieważ w razie szybkiego rozprzestrzeniania się ognia gaśnice są niewystarczające. Hydranty powinny być zawsze sprawne. Co jednak jeśli okaże się, że jedno z urządzeń nie przejdzie okresowego przeglądu?

Kiedy hydrant uznawany jest za niesprawny?

Okresowe badania techniczne hydrantów (a także innych urządzeń gaśniczych) powinny odbywać się nie rzadziej, niż raz na rok. Uprawniona osoba sprawdza wtedy, czy urządzenia te znajdują się w przewidzianymi przepisami miejscach, czy posiadają czytelne instrukcje oraz oznakowanie, czy dostęp do nich jest bezproblemowy (nie są zastawione lub zasłonięte), nie mają innych uszkodzeń, takich jak np. przecieki.

W czasie badania wąż zostaje rozwinięty w całości, a sam hydrant musi być poddany roboczemu ciśnieniu wody. Jeśli którekolwiek z powyższych założeń nie jest spełnione, na kontrolce badania hydrantu zostaje umieszczona wyraźna informacja, że jest on „NIESPRAWNY”, „NIECZYNNY” lub „USZKODZONY”.

Konsekwencje dla zarządcy nieruchomości

Stwierdzenie niesprawności hydrantu w czasie badania okresowego nie oznacza jeszcze, że nie może być on wykorzystany w czasie pożaru. Do urządzenia nadal może być doprowadzone ciśnienie wody, a w szafce nadal będzie znajdował się wąż gaśniczy. Jednak taki hydrant nie spełnia wymagań ochrony przeciwpożarowej, a to niesie za sobą odpowiedzialność dla zarządcy lub właściciela nieruchomości. Może zostać na niego nałożony mandat karny, a w wyjątkowych przypadkach może zostać wydana decyzja o zamknięciu obiektu. Jeśli wystąpi pożar, ubezpieczyciel będzie miał prawo uchylić się od wypłacenia odszkodowania. Nie zostanie również wydana zgoda na organizację imprez masowych i tym podobnych wydarzeń w takim obiekcie.

Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo pożarowe budynku?

Na bezpieczeństwo pożarowe wpływają także zastosowane materiały budowlane oraz systemy p-poż. Wśród nich znajdują się produkty aplikowane na konstrukcje stalowe budynków, takie jak ogniochronne powłoki natryskowe czy też farby ogniochronne, ale także produkty stosowane bezpośrednio w pomieszczeniach. Dobrym przykładem są systemy suchej zabudowy oparte o specjalne płyty gipsowe lub gipsowo-kartonowe. Pozwalają one na budowę między innymi ścian działowych, które stanowią barierę dla ognia. Na stronie https://www.promat.com/pl-pl/ można skontaktować się ze specjalistami, którzy wspierają projektantów w doborze odpowiednich rozwiązań przeciwpożarowych.

Poprzedni artykułDruk wizytówek – właściwa autoprezentacja w relacjach B2B
Następny artykułStanowiska zrobotyzowane w firmie. 5 korzyści, jakie dają roboty przemysłowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj