Nie ma nic złego w zaciągnięciu kredytu na mieszkanie, samochód czy meble. Niestety, gdy pożyczka goni pożyczę, a dłużnik wpada w pętlę zadłużenia, trudno jest spłacić zobowiązania i poradzić sobie z tą sytuacją. Czasem staje się to wręcz obiektywnie nierealne. Gdy nie ma już żadnej możliwości na wyjście z tego impasu, szansą staje się upadłość konsumencka – rozwiązanie, które pomoże uwolnić się od zobowiązań finansowych i zacząć życie od nowa.
Na czym polega upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka to redukcja albo umorzenie zaciągniętych finansowych zobowiązań przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Warunkiem jest jednak to, że doprowadzenie do powstałej niewypłacalności nie może być umyślne, czyli wynikające z zachowań nieracjonalnych lub niezgodnych z prawem. Ten aspekt natomiast ocenia sąd na podstawie ustawy o upadłości konsumenckiej.
Procedura ma na celu pomóc konsumentowi, ale jednocześnie zaspokoić w jak największym stopniu roszczenia jego wierzycieli. Zobowiązania, które powstały przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej zostają zatem spłacone w ramach postępowania upadłościowego, w wyniku wykonania planu spłaty.
W wyjątkowych przypadkach, określonych przez ustawodawcę, sąd dopuszcza oddłużenie w formie umorzenia długów konsumenta.
Głównym celem procesu upadłości konsumenckiej jest umożliwienie ponownego normalnego pod względem ekonomicznym funkcjonowania konsumenta oraz spłata jego wierzycieli, a także wstrzymanie toczących się przeciwko niemu postępowań egzekucyjnych. Celem pośrednim upadłości konsumenckiej jest doprowadzenie do jednego wspólnego rozwiązania zamiast wielu indywidualnych postępowań, które toczą się przeciwko konsumentowi.
Postępowanie upadłościowe z oczywistych względów odbywa się praktycznie bezkosztowo. Złożenie wniosku o upadłość to konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 30 zł. Ze względu na konieczność posiadania wiedzy z zakresu prawa, a co za tym idzie – umiejętności interpretacji zapisów prawnych, aby zmaksymalizować szansę na pozytywne przeprowadzenie procesu, warto skorzystać z usługi z zakresu upadłości konsumenckiej, które świadczą kancelarie prawne. Umożliwi to konsumentowi przebrnąć przez zawiłości procesu, dopilnować wszystkich terminów oraz złożyć odpowiednio wypełnione wnioski.
Jakie są skutki niesie za sobą ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Należy mieć świadomość, że upadłość konsumencka nie jest wyłącznie wygodnym sposobem na wyjście ze spirali zadłużenia. Trzeba wiedzieć, jakie niesie za sobą konsekwencje.
Gdy ten rodzaj upadłości zostanie ogłoszony, majątek konsumenta staje się tzw. masą upadłościową, a co za tym idzie – upadły nie ma już prawa decydowania o nim. Zarządzanie majątkiem, w tym również stosowną częścią bieżących przychodów, staje się zadaniem syndyka wyznaczonego i upoważnionego do określonych działań przez sąd. Konsument jest zobowiązany do tego, aby przekazać syndykowi wszelką dokumentację, korespondencję prowadzoną w temacie zadłużeń, a także rozliczeń z tym związanych.
Pierwszym etapem procesu, którym zarządza syndyk, jest inwentaryzacja majątku, aby mieć pełen obraz sytuacji. Wchodzą do niej wszystkie nieruchomości i podmioty wykazujące wartość rynkową, wyłączając jednak rzeczy uznane za te pierwszej potrzeby. Część przychodów także zostaje wyłączona spod ręki syndyka, aby konsument mógł zapewnić sobie i osobom na swoim utrzymaniu konieczne, codzienne dobra.
Jeśli działania konsumenta podejmowane podczas realizowania planu spłaty zostaną jednak uznane za nieracjonalne i umyślnie będą prowadziły do kolejnych zadłużeń, postępowanie upadłościowe może zostać przerwane, a zadłużenie pozostanie na barkach konsumenta.
Upadłość konsumencka niesie zatem za sobą postępowanie, które wymaga od konsumenta pewnego zdyscyplinowania, ale które jest przy tym niezbędne do wydostania z trudnej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie to jednak najlepsza droga dla osoby niewypłacalnej pozwalająca na powrót do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.
fot. materiały prasowe