Czym jest podwójne OC? Jak go uniknąć?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej należy do obowiązkowych świadczeń komunikacyjnych. Zdarza się jednak, że do pojazdu przypisane są dwie polisy. Warto wiedzieć, jak uniknąć tego typu sytuacji.

Charakterystyka

Przyczyna podwójnego OC związana jest głównie z zaniedbaniami właściciela pojazdu. Samochód może mieć przypisane dwie polisy obowiązkowe, gdy:

  • zakupione auto zostało ubezpieczone, a nabywca zapomniał wypowiedzieć umowę świadczenia zbywcy;
  • właściciel polisy zdecydował się na zakup nowego OC bez uprzedniego anulowania ustaleń poprzedniego pakietu, co spowodowało przedłużenie zobowiązania na kolejny rok.

Błędy formalne w pisemnym wypowiedzeniu również mogą powodować zdublowanie należności. Sytuacja ta dotyczy przypadków, gdy:

  • list, potwierdzający anulowanie polisy nie dotarł do ubezpieczyciela
  • na dokumencie wypowiedzeniowym zabrakło wymaganych danych.

Ostrożność

Chcąc uniknąć konsekwencji związanych z podwójnym OC, należy pamiętać o kilku, elementarnych zasadach. Jeśli dana osoba kupuje używany pojazd, powinna ona upewnić się, że ubezpieczenie poprzedniego właściciela zostało anulowane. Sprzedawca auta powinien wydać wszelkie niezbędne dokumenty, w tym zaświadczenie OC. Według przepisów ma on również obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

W przypadku zaniedbań zbywcy warto skontaktować się z towarzystwem, od którego została zakupiona polisa, by zapoznać się z warunkami świadczenia. Jeśli ustalenia będą korzystne, można korzystać z ubezpieczenia do końca ochrony auta. W innym przypadku należy wypowiedzieć umowę pisemnie. Warto pamiętać, że OC poprzedniego właściciela auta nie przedłuża się w sposób automatyczny. Jeśli nowy nabywca korzysta z polisy, musi on samodzielnie zakupić świadczenie na kolejny rok przed wygaśnięciem dotychczasowej ochrony. W przypadku zaniedbań może zostać naliczona kara pieniężna. Szczegółowe informacje na temat polisy znaleźć można na stronie https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc.

Podwójne OC to wynik zaniedbań właściciela auta. Warto zatem zachować ostrożność przy dopełnianiu formalności z ubezpieczycielem, by uniknąć późniejszych przykrych konsekwencji.

Poprzedni artykułMarketing bezpośredni jako źródło nowych klientów
Następny artykułFPS, RTS, MOBA – podręczny słowniczek skrótów dla graczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj