Rola systemu MES w przedsiębiorstwie

System MES jest oprogramowaniem służącym do szeroko rozumianej optymalizacji procesów produkcyjnych. Trudno sobie obecnie wyobrazić pracę dużej firmy produkcyjnej bez informatycznego wsparcia w postaci systemu MES. Jak wygląda to wsparcie i czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości system zarządzania produkcją?

Jakie jest przeznaczenie systemu MES?

W największym uproszczeniu system MES służy gromadzeniu danych dotyczących operacji produkcyjnych, od złożenia zamówienia na surowce czy komponenty, poprzez samą produkcję, aż po magazynowanie i dalszą wysyłkę do klienta. Informacje te są dostarczane do systemu dzięki jego integracji z oprogramowaniem SCADA, WMS czy ERP. Teoretycznie nie ma konieczności przeprowadzania takiej integracji, tym niemniej automatyczne zbieranie informacji przez system jest w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem.

Dzieje się tak, ponieważ nadzorowanie produkcji za pomocą systemu MES odbywa się w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że poszczególni uczestnicy procesu produkcyjnego mogą mieć natychmiastowy dostęp do informacji dotyczących ewentualnych przestojów w pracy maszyn, konkretnych parametrów produkcyjnych czy nawet jakości gotowych wyrobów. Informacje te można uzyskać dzięki automatycznie generowanym raportom o różnym zakresie tematycznym, w zależności od potrzeb danego stanowiska.

A to nie są jedyne funkcje wysokiej jakości systemu zarządzania produkcją, takiego chociażby jak MES Qguar.

  • Poza procesami produkcyjnymi czy odchyleniami jakości gotowych wyrobów, system MES może również monitorować wydajność maszyn, stan dostaw, poziom zużycia surowców, a nawet wydajność pracowników.

  • System MES Qguar wspomaga również tworzenie harmonogramów produkcyjnych, konserwacyjnych, modernizacyjnych itp., a także usprawnia obieg dokumentów związanych z produkcją. Dzieje się tak chociażby dlatego, że w systemie Qguar można dołączyć odpowiedni dokument do produktu lub procesu, na przykład kartę jakości czy dane techniczne maszyny.

  • Odpowiednio zintegrowany system MES można również traktować jako swego rodzaju zaawansowaną bazę danych. Posiadanie wszystkich aktualnych informacji w jednym miejscu jest bardzo wygodne i znacznie usprawnia pracę personelu odpowiedzialnego za produkcję, bez względu na stanowisko.

Wdrażanie systemu MES

Możliwość dopasowania funkcjonalności systemu MES do potrzeb przedsiębiorstwa jest oczywiście jednym z ważniejszych kryteriów wyboru tego rodzaju oprogramowania. Ale nie jedynym.

  • Poszczególne moduły systemu MES powinny mieć możliwość działania niezależnie od siebie. Innymi słowy brak konieczności instalacji któregoś z modułów nie powinien negatywnie wpływać na pracę pozostałych.

  • Oprogramowanie MES powinno być żywotne tak długo, jak tylko możliwe, bez konieczności jego wymiany co kilka lat. Oznacza to nie tylko bezawaryjność, lecz także kompatybilność z dostępnym sprzętem oraz systemami operacyjnymi, na których ten sprzęt pracuje.

  • Na końcu należy wspomnieć o prostocie obsługi. System MES jest narzędziem, z którego korzystają osoby o różnych kompetencjach technologicznych. Im jest łatwiejszy w użytkowaniu, tym więcej osób może z nim pracować.

Oprogramowaniem spełniającym wszystkie wyżej wymienione warunki jest System MES Qguar firmy Quantum Software. Więcej informacji na jego temat znajdziesz na quantum-software.com.

Poprzedni artykułCo charakteryzuje kompresory typu scroll?
Następny artykułPomysłowe podarunki biznesowe, które będą efektywną reklamą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj