Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Lokata bankowa to jeden z najlepszych sposobów na wygenerowanie pewnych, bezpiecznych zysków i ochronę środków finansowych przed zgubnym wpływem inflacji. W artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje lokat. Podpowiemy także, którą z nich warto wybrać.

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Nic dziwnego. Deponując oszczędności na lokacie, osiągniesz pewne, bezpieczne zyski. Dzięki odsetkom Twoje pieniądze będą same na siebie pracować, nawet wtedy, kiedy odpoczywasz. Ochronisz je także przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza w czasie. Jakie są rodzaje lokat bankowych i którą z nich warto wybrać?

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów lokat bankowych. Najpopularniejsze lokaty bankowe to:

  • lokaty terminowe,
  • lokaty progresywne,
  • lokaty na nowe środki,
  • lokaty walutowe,
  • lokaty rentierskie,
  • lokaty dynamiczne.

W kolejnych akapitach przyjrzymy im się nieco bliżej.

Lokata terminowa

Lokata terminowa, jak wskazuje jej nazwa, to depozyt zawierany na określony w umowie okres. Może on wynosić od kilku godzin do kilku lat (najpopularniejsze lokaty terminowe to te zawierane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy). Pozyskane w ten sposób pieniądze bank przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian wypłaca zysk w postaci odsetek. Co ważne, w standardowych konstrukcjach lokat terminowych przez cały okres trwania umowy zdeponowane środki są zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla deponenta. W przypadku wcześniejszej wypłaty traci on wszystkie wypracowane zyski. Choć taką strukturę można uznać za sporą wadę, warto spojrzeć na nią z innego punktu widzenia. Zwłaszcza jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków. Zamrożenie oszczędności i widmo utraty odsetek mogą stać się bowiem najlepszą motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Lokata progresywna

Lokata progresywna jest rodzajem lokaty terminowej. W przeciwieństwie do klasycznej konstrukcji ze stałym oprocentowaniem, oprocentowanie lokaty terminowej rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli zakończysz umowę przed terminem… nie stracisz wszystkich wypracowanych zysków. Bank wypłaci bowiem odsetki za wszystkie pełne miesiące trwania umowy.

Lokata na nowe środki

Lokata na nowe środki to lokata terminowa dla nowych klientów banku. Co ważne, każdy z nich może w inny sposób ich definiować. Lokaty na nowe środki wyróżniają się z reguły nieco wyższym niż klasyczne lokaty terminowe oprocentowaniem. To zazwyczaj obowiązuje jednak wyłącznie przez określony okres i/lub dla konkretnej kwoty.

Lokata walutowa

Lokata walutowa to lokata terminowa w innej niż polska walucie. Najpopularniejsze lokaty walutowe to te prowadzone w euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich.

Lokata rentierska

Lokata rentierska to produkt skierowany do rentierów — osób, które utrzymują się wyłącznie z dochodu pasywnego. Zazwyczaj przybiera ona formę długoterminowego depozytu z regularną wypłatą odsetek na wskazany przez deponenta rachunek.

Lokata dynamiczna

Lokata dynamiczna to depozyt ze zmiennym oprocentowaniem. W okresie trwania umowy oprocentowanie lokaty może więc wzrosnąć lub spaść. Podobnie jak w przypadku lokaty progresywnej, wcześniejsze zerwanie umowy nie będzie skutkować utratą wypracowanych zysków.

Jak wybrać najlepszą dla siebie lokatę?

Pojęcie uniwersalnie najlepszej lokaty… nie istnieje. To, która z nich okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, oczekiwań i celów.

  • Jeśli masz skłonność do impulsywnych zakupów i wydajesz pieniądze lekką ręką, to klasyczna lokata terminowa ochroni Twoje oszczędności przed przypadkowym roztrwonieniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz przeznaczyć je na konkretny cel — wkład własny do wymarzonego M czy kupno samochodu.
  • Lokata progresywna okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo, mając możliwość sięgnięcia po zgromadzone środki w dowolnym momencie. Bez ryzyka utraty zysków.
  • Jeśli nigdy wcześniej nie umieszczałeś pieniędzy na lokacie, sięgnij po tę na nowe środki. Znajdując tę z wysokim oprocentowaniem, osiągniesz wyższe niż przy standardowych konstrukcjach zyski.
  • Wybór lokaty walutowej to dobre rozwiązanie, jeśli zarabiasz (lub masz oszczędności) w innej walucie niż złotówka.

Źródło:
https://www.bancovo.pl/baza-wiedzy/wiedza-ogolna/co-to-jest-lokata/#inne-rodzaje-lokat
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/

Poprzedni artykułZaskocz swoich pracowników i klientów oryginalnymi zestawami prezentowymi na Wielkanoc!
Następny artykułAtrakcyjne ceny na skupie makulatury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj