Nie od dziś wiadomo, że w życiu bywa różnie. Nawet jeżeli jesteśmy wzorowymi obywatelami, to czasem potrzebujemy pomocy osób z zewnątrz.
Wymagamy skutecznej obrony, rozwiązania określonego problemu lub po prostu porady prawnej. Pierwsze pytanie jakie wtedy ciśnie nam się na usta to do kogo się zwrócić? W Polsce istnieją dwa zawody, które z definicji polegają na świadczeniu usług prawnych. Jednak czy są one tożsame pod względem specyfiki pracy i w jakich przypadkach należy się udać do każdego z nich?
Radca prawny- zawód zaufania publicznego
Według ogólnej definicji zaczerpniętej z ustawy o radcach prawnych przedstawiciel owego zawodu świadczy usługi z zakresu szeroko pojętej pomocy prawnej. Niewątpliwie zawód radcy prawnego charakteryzuje się pełnym zaufaniem oraz wolnością działalności pod względem gospodarczym. Dziedzinami w obrębie, których poruszają się radcowie są gałęzie prawa cywilnego, rodzinnego oraz administracyjnego. Do zadań radcy prawnego należy prowadzenie konsultacji z klientami, doradzanie im w kwestiach prawnych, reprezentowanie przed sądem oraz opracowywanie opinii prawnych. Od niedawna radca prawny ma, także możliwość występowania w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, a także na rozprawach rozwodowych. Czym, więc różni się zawód radcy prawnego od adwokata?
Czym różni się zawód adwokata od radcy prawnego
Obecnie różnice są niewielkie, ze względu na przyznanie radcom możliwości brania udziału w procesach karnych i karnoskarbowych. Podstawową odmiennością jest, natomiast niemożność wykonywania przez adwokata swojego zawodu na podstawie stosunku pracy. Specjalizacja ta wymaga otworzenia własnej działalności, inaczej jest w przypadku radcy prawnego, który może świadczyć usługi będąc na przykład zatrudnionym u przedsiębiorcy. Jednak jakby na to nie patrzeć jest to kwestia, która nie wpływa na charakter wykonywania zawodu. Nie odpowie, więc na pytanie do kogo powinniśmy się zwrócić w danej sytuacji. W obliczu istniejących przepisów można, więc stwierdzić, że oba te zawody działają na tożsamych polach problemowych i pełnią podobne funkcje. Nie ma, więc znaczenia do kogo udamy się po pomoc prawną.