Na czym polega proces cynkowania ogniowego?

Stal z założenia jest materiałem niezwykle trwałym. Można jednak sprawić, by była jeszcze wytrzymalsza. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się korozji i dodatkowo zapobiegniemy jej zniszczeniom, trudnym do uniknięcia podczas codziennego użytkowania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia stali jest cynkowanie.

Droga do trwałości

Cynkowanie choć nie należy do najbardziej skomplikowanych procesów, składa się z wielu kroków. Pierwszym z nich jest obróbka stali. Polega to na usunięciu z ich powierzchni ewentualnych uszkodzeń, zanieczyszczeń i oczywiście źródeł rdzy. Możemy to zrobić przy pomocy papieru ściernego. Następnie element należy odtłuścić. Czynność ta ma ogromny wpływ na cynkowanie dlatego powinniśmy ją wykonać z należytą starannością. Profesjonaliści przed ostatnim elementem procesu płuczą stal, później poddają ją procesowi trawienia i tak zwanemu topnikowaniu Ostatni krok ma na celu lepsze przygotowanie elementu do ostatecznego cynkowania. Przed nałożeniem powłoki cynkowej należy także wysuszyć wcześniej przygotowaną stal.

Sam proces

Cynkowanie polega na zanurzeniu stali w rozgrzanym do ponad czterystu stopni cynku. Dzięki tak wysokiej temperaturze możemy mieć pewność, że cynk będzie idealnie przylegał do całego elementu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku skomplikowanej budowy danej części. Zanurzenie powinno trwać kilka-kilkanaście minut. Pamiętajmy jednak, że cynk zyskuje swoje właściwości po wystygnięciu. Dopiero potem cynkowany element będzie odpowiednio zabezpieczony.

Zastosowanie

Proces cynkowania jest szeroko wykorzystywany głównie w przemyśle. Wykorzystują go niemal wszystkie firmy mające do czynienia ze stalą. Dzięki temu zapewniają wysokiej jakości elementy. Cynkowanie bowiem doskonale chroni poszczególne części przed rdzą. Jak wiadomo to właśnie korozja może doprowadzić do zniszczenia nawet tak trwałego materiału jakim jest stal. Wystarczy, że będzie ona narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć.

Poprzedni artykułCzy warto korzystać z kodów rabatowych „Empik”?
Następny artykułRynek biopaliw – przyszłość i zyski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj