Jednym z bardzo ważnych elementów w zeznaniach podatkowych jest czas. Po pierwsze, czas w rozumieniu terminu do złożenia deklaracji. Po drugie zaś – czas konieczny na przygotowanie PIT. Na tym tle pojawiają się jedne z najpopularniejszych pytań i problemów dotyczących PIT: 1. Do kiedy musze przygotować PIT? Oraz 2. Co zrobić jeżeli spóźniłem się z PIT? Ewentualnie też 3: jak szybko przygotować PIT?
Do kiedy przygotować PIT?
Deklaracje podatkowe składa się w terminach określonych przez ustawodawcę. Jednym z najpopularniejszych znanych terminów, jest 30 kwietnia. Do 30 kwietnia roku następnego składa się bowiem najpopularniejsze zeznania podatkowe: PIT-36 i PIT-37. Generalna zasada stanowi, że deklarację należy złożyć do określonego dnia za poprzedni rok, czyli: do 30 kwietnia 2019 podatnik na przykład PIT-37, składa deklarację za rok 2018 (obejmująca okresy od stycznia – grudnia 2018).
Do najpopularniejszych terminów zaliczyć należy:
-
31 stycznia termin dla PIT-28;
-
28 luty termin przekazania pracownikom PIT-11;
-
30 kwietnia termin dla PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.
Jak szybko przygotować PIT?
Obecnie zostało niewiele czasu do końca kwietnia, jednak czas ten jeszcze się nie skończył. Dla większości podatników zostało jeszcze kilka dni umożliwiających złożenie deklaracji podatkowych, w przewidzianym przez ustawodawcę terminie. Warto jednak przyspieszyć swoje działania tak, aby zdążyć złożyć dokument. Do najpopularniejszych sposobów przyspieszenia pracy nad PIT, należą:
-
Złożenie deklaracji za pomocą przesłania formularza listem poleconym Poczty Polskiej (bez konieczności odwiedzania właściwego organu podatkowego);
-
Przygotowanie deklaracji w wersji elektronicznej i przesłanie jej przez internet;
-
Skorzystanie z usługi Twój e-PIT.
W ostatnich kilku latach, szczególnie przygotowanie tak zwanych e-deklaracji, zdobyło szerokie grono zadowolonych użytkowników. Zwracają oni uwagę na najważniejsze zalety tego sposobu wypełniania PIT, do których należą między innymi: możliwość pracy z każdego miejsca na świecie, wstępna weryfikacja dokumentu przez aplikacje czy program, możliwość pracy i wprowadzania poprawek na komputerze, dostępność rozwiązania 24 godziny na dobę / 7 dni w tygodniu, a także szybka wysyłka przez internet z każdego miejsca na świecie.
Co zrobić jeżeli spóźniłem/łam się z PIT?
Jednym z potencjalnych problemów podatników, jest przekroczenie terminu do złożenia deklaracji. Jeżeli się to zdarzy nie należy panikować – trzeba podjąć odpowiednie działania. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej uzupełnić braki – to znaczy przygotować i złożyć odpowiedni PIT. Po drugie, warto pamiętać, że opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej, jest również najprawdopodobniej powiązane z opóźnieniem w zapłacie podatku. W praktyce oznacza to, że należy jak najszybciej obliczyć i uregulować zobowiązanie podatkowe, biorąc pod uwagę także opóźnienie i powiększając je o odpowiednie odsetki ustawowe. Warto również przypomnieć, że niektóre możliwości rozliczenia, na przykład rozliczenie wspólnie z małżonkiem, możliwe są wyłącznie dla osób składających deklaracje PIT w terminie. Należy więc sprawdzić czy preferencje, z których chciałby skorzystać podatnik, nie zostały wykluczone dla osób spóźnionych.