Start-up a innowacje społeczne. Biznesy inne niż wszystkie

Start-up, czyli innowacyjne przedsięwzięcie kojarzony jest najczęściej z nowymi technologiami, wprowadzaniem na rynek nowych rozwiązań informatycznych. Niewiele osób wie, że funkcjonują również start-upy społeczne, których celem nadrzędnym jest zmiana jakości życia innych, przynoszące wartość społeczną.

Start-up społeczny stawia przed sobą bardzo ważne zadanie – dokonania zmiany na lepsze w pewnym obszarze, w określonej grupie społecznej. To cel nadrzędny, do osiągnięcia, którego przedsiębiorca wykorzystuje nowe technologie, innowacje wszelkiego rodzaju. Działalność tego rodzaju pozwala więc nie tylko generować zyski, przynosić dochody, ale również wprowadzać zmiany ułatwiające funkcjonowanie innych osób. Start-upy społeczne często funkcjonują na zasadzie fundacji, spółki non profit czy spółdzielni socjalnej. Nie oznacza to jednak, że formą prawną nie może być działalność jednoosobowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółka cywilna.

Podwójna niezwykłość start-upu

Już samo określenie „start-up” powinno kojarzyć się jednoznacznie i przywodzić na myśl niezwykłe, całkiem nowe i nieznane przedsięwzięcie, kiedy jednak towarzyszy mu hasło „społeczny” wartość jego znacznie wzrasta. Start-up społeczny jest nie tylko czymś niepowtarzalnym i unikalnym, przynosi bowiem rozwiązania, które pozwalają zmieniać rzeczywistość na lepsze, usprawniają pewne procesy, ułatwiają codzienne funkcjonowanie pewnym grupom osób, np. niepełnosprawnym. Czym są innowacje społeczne, jaką wartość tworzy start-up społeczny? Firmy te często realizują strategie tzw. odpowiedzialności społecznej: pomagają dbać o środowisko naturalne, zdrowie, wspierają osoby wykluczone społecznie. To działania prozdrowotne, ekologiczne, dostarczające rozwiązań pozwalających poprawić jakość życia w danym obszarze. Jakie rozwiązania proponują społeczne start-upy? Jednym z ciekawszych pomysłów polskich przedsiębiorców było stworzenie programu nauczania języka migowego oraz poprawa sposobu komunikowania się osób głuchoniemych z pracownikami różnych instytucji, działów obsługi klienta. Innym społecznie zaangażowanym pomysłem było opracowanie sposobu przetwarzania odpadów gumowych czy system zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej dzięki wykrywaniu przelatujących ptaków.

Wsparcie dla start-upów

Choć start-upy społeczne są mniej popularne, również dla nich powstają programy wsparcia, na których pomoc mogą liczyć młodzi przedsiębiorcy. Oferują one możliwość zdobycia funduszy na rozwój projektu społecznego, ale także proponują wsparcie merytoryczne, opiekę osób, które pierwsze kroki w biznesie mają już dawno za sobą. Start-upowcy mogą więc korzystać z cykli szkoleniowych, mentoringu, które ułatwiają opracowanie strategii, planu i rozpoczęcie działalności. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju start-up się rodzi, ważny jest udział w konferencjach, spotkaniach biznesowych, tworzenie sieci kontaktów i poznawanie ludzi działających w branży.

Poprzedni artykułZakup wyposażenia magazynowego
Następny artykułSklep militarny – to tu kupisz najlepszą odzież moro!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj