FPS, RTS, MOBA – podręczny słowniczek skrótów dla graczy.

Czy byłbyś w stanie wskazać tytuł najpopularniejszej obecnie rozrywki na świecie? 40 milionów ludzi poświęciło jej czas w ostatnim miesiącu, a 145 milionów miało z nią kontakt od momentu powstania. To Fortnite. Popularny FPS (First Person Shooter), gdzie możesz się mierzyć ze znajomymi i nieznajomymi w bitwach między nawet 100 uczestnikami.

Gry to już nieniszowa rozrywka dla nastoletnich chłopców. Przeciętny ich odbiorca jest po trzydziestce i jest kobietą równie często, jak mężczyzną. Dlatego, nawet jeśli wieczorów nie spędzasz w Azeroth czy Liberty City, warto mieć rozeznanie w tym medium, bo jego unikalny język i aparat pojęciowy powoli wrasta w nasz codzienny język. Jednak nawet jeśli jesteś graczem, to tempo rozwoju tej gałęzi rozrywki jest tak duże, że popularność wielu zjawisk wybucha wręcz z tygodnia na tydzień.

Spieszymy więc ze słowniczkiem skrótów i pojęć, głównie z angielszczyzny, które zaoszczędzą Wam zaskoczeń w team chacie:

FPS – że First Person Shooter to oczywiste, Doom czy Half Life są z nami od dekad. To jednak również Frames per Second. To dość ważna wartość przy ocenie jakości rozgrywki, gdy np. sprawdzamy wymogi sprzętowe bądź próbujemy ustalić czy rozgrywka online jest płynna. Zasadniczo 60 klatek na sekundę ocenia się jako pełną płynność.

AFK – Away from Keyboard – z dala od klawiatury. Istotne przede wszystkim w grach online. Gracz z takim oznaczeniem odszedł od komputera. Tym skrótem wbitym w chat informujemy również członków drużyny czy innych graczy, że robimy sobie przerwę. To też metaforyczna nazwa świata poza-wirtualnego. AFK to te krótkie przerwy między jedną sesją gry a drugą.

GLHF – często w formie skróconej „GL”. Good luck, have fun. Powodzenia, baw się dobrze. Jeden z fundamentów netykiety gier online. Tym komunikatem powinniśmy zaczynać każdy pojedynek w grze, w której dostępny jest chat.

GG – ekwiwalent ręcznika wrzuconego na ring w boksie. Good game. Udany pojedynek. Poszło Ci dobrze. Lepiej ode mnie. Tym komunikatem poddajemy pojedynek. Często nasączony pasywną agresją.

OP – Overpowered. Może odnosić się do przedmiotów, mechanik, postaci, sytuacji. Znaczenie może mieć dwojakie. Albo wynika z niedopatrzenia programistów i twórców gry, którzy uwzględnili element, który psuje rozgrywkę, bo zaburza jej równowagę. Wskazanie, że któryś z rywali korzysta z rozwiązań, które są OP, sugeruje, że idą na łatwiznę. Że ich przewaga nie wynika z umiejętności.

Jeśli zainteresowała Was ta podróż w globalny język graczy, sprawdźcie też artykuł, który przygotowaliśmy, by zebrać zupełne podstawy pojęć i wyrażeń pojawiających się w świecie gamingu. FPS, TPS, RTS i inne – co oznaczają nazwy gatunków gier?

Poprzedni artykułCzym jest podwójne OC? Jak go uniknąć?
Następny artykułWoda może przeciąć kamień. Technologia waterjet, czyli cięcie wodą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj