Woda może przeciąć kamień. Technologia waterjet, czyli cięcie wodą

Cięcie jest popularnym sposobem obróbki różnego rodzaju materiałów. Do wykonania prac stosowane są wtedy rozmaite narzędzia, w tym także urządzenia waterjet, które przeznaczone są do cięcia wodą.

Dobór odpowiednich metod cięcia posiada bardzo duże znaczenie w kontekście obrabianych materiałów. Wtedy, gdy ważne jest uzyskanie precyzyjnego cięcia o estetycznie wykończonych brzegach, stosuje się technologię waterjet, czyli cięcie wodą Warszawa jest jednym z wielu miast w Polsce, gdzie można je zlecić. Co warto wiedzieć na temat cięcia metodą waterjet? Do jakich materiałów może być ona zastosowana? Jakie są jej główne zalety?

Waterjet, czyli cięcie wodą

Cięcie wodą, które określane jest także po angielsku jako waterjet, to technologia, która została opracowana jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Polega ona na wykorzystaniu wody natryskiwanej na cięty materiał pod bardzo wysokim ciśnieniem. W przypadku wielu materiałów sam strumień wody pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu – precyzyjnego, estetycznego cięcia. W przypadku materiałów twardszych stosuje się technikę AWJ, czyli abrasive waterjet. Polega ona na dodaniu do wody materiału ścierającego, tak zwanego ścierniwa, które ułatwia dokonanie cięcia. Do prowadzenia cięcia wodą stosowane są specjalistyczne urządzenia, które zaliczają się do kategorii CNC, czyli są sterowane komputerowo. To pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych cięć zgodnie z projektem.

Kiedy stosuje się cięcie wodą?

Waterjet to bardzo uniwersalna technologia, która nadaje się co wycinania wielu różnych materiałów – zarówno tych zaliczanych do miękkich, jak również twardszych. Technologią tą można wycinać między innymi:

  • metale, w tym stal, aluminium, miedź, mosiądz, tytan
  • tworzywa sztuczne i kompozyty z tworzyw sztucznych, w tym pianki, gumy, dibond
  • drewno i płyty drewnopochodne, na przykład pilśniowe, laminowane
  • kamień jak granit, marmur
  • ceramika
  • szkło

Adresy firm dysponujących zapleczem przeznaczonym do prac polegających na cięciu wodą można znaleźć w sieci.

Poprzedni artykułFPS, RTS, MOBA – podręczny słowniczek skrótów dla graczy.
Następny artykuł5 powodów, dla których warto wybrać reklamę ze styroduru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj