Wózki widłowe elektryczne to nie tylko troska o ekologię – sprawdź ich możliwości!

Z problemem wyboru optymalnego wózka widłowego spotyka się wielu przedsiębiorców. Współcześnie jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy wózek widłowy elektryczny jest lepszy od wózka z silnikiem spalinowym? Aby na nie odpowiedzieć, warto porównać możliwości obydwu rodzajów wózków.

Wózki widłowe elektryczne nie emitują żadnych spalin, dlatego zakres ich zastosowania wydaje się być wyższy. Oprócz tego większość parametrów obydwu rodzajów pojazdów jest do siebie bardzo zbliżona.

Wózki widłowe elektryczne vs. pojazdy spalinowe – które ich parametry są podobne lub takie same?

Wózki widłowe to nieodzowne urządzenia w każdym – większym i mniejszym – magazynie. Służą do komisjonowania i transportowania towarów paletowych. Wyróżnia się cztery rodzaje napędów stosowanych w wózkach widłowych:

  • napęd gazowy (LPG, CNG),
  • silniki niskoprężne (benzynowe),
  • silniki wysokoprężne (diesla, napędzane olejem),
  • silniki elektryczne zasilane energią elektryczną (gromadzoną we wbudowanych akumulatorach wymiennych).

Pod względem parametrów wydajnościowych i rodzaju zastosowania powyższą grupę pojazdów zwykle ogranicza się do dwóch kategorii: wózków spalinowych i elektrycznych.

Wbrew pozorom wózki widłowe elektryczne – jako kategoria pojazdów – w wielu aspektach wcale nie różnią się od pozostałych. Podobne modele wykazują się wręcz taką samą precyzją sterowania, widocznością dla operatora i szeroką, praktycznie nieograniczoną możliwością pracy na zewnątrz. Całkowity koszt utrzymywania wózków też jest podobny. Pojazdy spalinowe należy tankować, wózki elektryczne muszą mieć z kolei ładowane akumulatory. Obecnie dobry akumulator wystarczy na co najmniej 8 godzin ciągłej pracy. Po tym czasie należy wymienić baterię na nową, a zużytą podłączyć do ładowania.

W jakich sytuacjach wózki widłowe elektryczne mogą być bardziej praktyczne?

Akumulatorowe wózki widłowe zalecane są dla przedsiębiorców, którzy szukają efektywnego pojazdu do prac wewnątrz magazynów. W szczególności rekomenduje się je do prac magazynowych, wymagających składowania żywności. Co więcej, zgodnie z prawem w magazynach-chłodniach nie można pracować za pomocą urządzeń spalinowych. Emitowane przez nie spaliny zatruwają żywność. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród nowoczesnych „widlaków” elektrycznych znaleźć można maszyny, które mogą unieść towar o wadze nawet 8 ton, to właśnie ten wariant będzie coraz popularniejszy. Za wyborem wózków elektrycznych przemawiają ich właściwości, a nie tylko – choć też – troska o środowisko.

Poprzedni artykułCo zrobić ze złomem, który mamy w domu?
Następny artykułChłodnica koparki. Najlepsze systemy dla silnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj