Transport odpadów – co trzeba wiedzieć?

W dziedzinie gospodarowania odpadami, jedną z najważniejszych kwestii jest właściwie realizowany transport odpadów. To, w jaki sposób powinien wyglądać, jak mają być oznakowane pojazdy służące tej usłudze, ale i wszystkie inne ustalenia, odpowiadają obecnie obowiązującym przepisom. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Przewóz materiałów odpadowych podlega regulacjom zawartym w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku, a także rozporządzeniu Ministra Środowiska, obowiązującemu od 24 stycznia 2018 roku. Prowadzenie tego rodzaju działalności wymaga uzyskania zezwolenia. Jego brak wiąże się z nakładaniem wysokich kar.

Obowiązujące dziś rozporządzenie traktuje między innymi o tym, w jaki sposób postępować podczas transportu odpadów. Przede wszystkim usługa ta musi być realizowana w taki sposób, by nie dochodziło do rozprzestrzeniania się odpadów poza środek transportu. Ponadto należy uniemożliwić przemieszczanie się, przewracanie lub mieszanie poszczególnych rodzajów odpadów. Jest to możliwie jedynie w przypadku kierowania w całości strumienia odpadów do przetwarzania w tym samym procesie.

Firma, która realizuje usługę, jaką jest transport odpadów, zgodnie z przepisami, może również zajmować się ich przetwarzaniem. Z kolei organizacja, która zleca usługę transportową, musi koniecznie wskazać transportującemu, do kogo mają trafić przewożone odpady.

Tak szczegółowe wymagania mają ogromny wpływ na płynność i efektywność transportowania odpadów. Można liczyć na racjonalne gospodarowanie nimi, co z kolei korzystnie odbija się na stanie środowiska naturalnego.

Zarówno transportem odpadów, ich skupem, jak i przetwórstwem zajmuje się firma Biel-Met, której szczegółową ofertą można znaleźć na stronie https://www.bielmet.pl/. Usługa skierowana jest nie tylko do zakładów przemysłowych czy firm prywatnych, ale i klientów indywidualnych. Każdy bowiem uczestniczy – w mniejszym bądź większym stopniu – w wytwarzaniu odpadów, a ich właściwe gospodarowanie to konieczność, by zapobiegać i spowalniać postępującą degradację środowiska.

Poprzedni artykuł3 rzeczy, które warto rozważyć, kupując używany ekspres do kawy
Następny artykułGłosy lektorów wybierzesz dzisiaj przez internet!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj