Luty przyniósł kontynuację dotychczasowych tendencji na rynku pracy, czyli umiarkowany wzrost zatrudnienia w firmach i wysoką dynamikę wzrostu wynagrodzeń.
Według danych GUS, w lutym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (obejmującym firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników) wyniosło 4949,42 zł. Nadal więc pozostaje poniżej 5000 zł, który przejściowo przekroczyło grudniu ubiegłego roku, ale powoli się do niego zbliża. Nadal nie słabnie płacowa presja. Średnie wynagrodzenie wzrosło bowiem w porównaniu do lutego 2018 r. o 7,6 proc., a więc mocniej niż spodziewali się analitycy (liczyli oni na wzrost o 7,2 proc.). Pierwsze miesiące obecnego roku przynoszą więc kontynuację tendencji obserwowanej od kilkunastu miesięcy i utrzymywanie się dynamiki wzrostu płac powyżej 7 proc. W sumie po dwóch miesiącach jest ona wyższa niż w tym samym czasie przed rokiem o 7,5 proc. Na razie nie potwierdzają się więc prognozy zakładające stopniowe wyhamowanie presji płacowej, a spory odsetek firm nadal szykuje się na podwyżki.
Zgodnie z oczekiwaniami, o 2,9 proc. zwiększyło się w lutym zatrudnienie w firmach i wyniosło 6 mln 378 tys. osób. To o 181 tys. więcej niż rok wcześniej. W porównaniu do stycznia obecnego roku liczba zatrudnionych zwiększyła się o 9,6 tys. osób.