Dostępne rodzaje grzałek przemysłowych

Grzałki przemysłowe często nazywane są potocznie elementami grzejnymi. Wykorzystuje się je niemalże w każdej dziedzinie przemysłu, poczynając od przetwórstwa spożywczego aż po energetykę.

Najczęściej wykorzystywane grzałki przemysłowe

Wśród najbardziej popularnych grzałek przemysłowych wyróżnia się grzałki rurkowe oraz grzałki opaskowe. Są dostosowane do pracy w cieczach, powietrzu, ciałach stałych oraz gazach. Oddają wytwarzane ciepło dzięki przewodzeniu, promieniowaniu lub konwekcji. Jest to uzależnione od budowy urządzenia oraz jego zastosowania. Grzałki rurkowe wykazują właściwości dielektryczne, wysoką przewodność cieplną, a także posiadanie nierdzewnego pancerza zewnętrznego. Ich obudowa może być również chromowana lub miedziana. Jest to ważne w przypadku pracy w wodzie, kiedy istnieją bardzo duże obciążenia powierzchniowe.

Najczęściej grzałki rurkowe wykorzystywane są w urządzeniach w gospodarstwa domowego, na przykład bojlerach elektrycznych, piecach akumulacyjnych, suszarkach łazienkowych, w piecach kaflowych. Można je spotkać również w przetwórstwie spożywczym, chłodnictwie, w aparaturze laboratoryjnej. Grzałki do szaf sterowniczych zapewniają utrzymanie stałej temperatury, wykorzystując niewielkie nakłady finansowe. To z kolei decyduje o ich popularności.

Nowoczesne grzałki otokowe i płaskie

Producent grzałek przemysłowych wykorzystuje nowoczesne technologie, aby stworzyć innowacyjny produkty grzewcze. Popularnym rodzajem grzałek, które szeroko stosuje się w przemyśle są grzałki otokowe oraz grzałki płaskie. Najczęściej wykonywane są indywidualnie zgodnie z projektem klienta. Grzałki otokowe mogą przewodzić ciepło do maszyn, a także urządzeń, które posiadają kształt cylindryczny, prostopadłościenny lub walcowaty.

Jest to możliwe między innymi w przypadku przetwórstwa tworzyw sztucznych, urządzeń takich jak wtryski, wytłaczarki, maszyny pakujące. Natomiast w przypadku większego obciążenia powierzchniowego lepiej sprawdzają się grzałki ceramiczne. Mogą one pracować w skrajnie wysokich temperaturach, a jednocześnie wykazują doskonałą odporność na czynniki zewnętrzne. Są to urządzenia bardzo trwałe, które nie ulegają szybkiemu zużyciu nawet w przypadku wieloletniej eksploatacji. Grzałki muszą być jednak dopasowane do warunków, w jakich pracują. Tylko wówczas efektywność pracy może być dopasowana do warunków, a także spełniać normy ekonomiczne. Bardzo często wybór grzałek uzależniony jest także od kosztów finansowych ich eksploatacji, zwłaszcza w dłuższym okresie.
 

Poprzedni artykułW poszukiwaniu wyjątkowego prezentu na Dzień Ojca
Następny artykułGrupa kapitałowa – czym jest i czemu służy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj