Co charakteryzuje kompresory typu scroll?

Rozwój technologii sprężonego powietrza oraz coraz powszechniejsze jego zastosowanie powodują produkcję nowych, wyspecjalizowanych urządzeń. Kompresory typu scroll to przykład takich sprzętów. Jak działają i do czego są wykorzystywane? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule.

Sprężarka scroll – co to jest?

Sprężanie powietrza polega na zmniejszeniu jego objętości i uzyskaniu ciśnienia wyższego od atmosferycznego. Dzięki temu medium wykorzystuje się do zasilania wielu urządzeń. Na rynku istnieje kilka popularnych rodzajów sprężarek, a każdy z nich wykorzystuje powietrze w nieco inny sposób.

Przed opisem sposobu działania kompresorów scroll, warto znać ich kilka określeń. Sprężarka scroll bywa bowiem nazywana również sprężarką spiralną albo mimośrodkową. W rzeczywistości jednak opisywany w tym tekście produkt jest ich rodzajem. Wbrew pozorom urządzenie zostało opatentowane już w XX wieku. Wówczas kompresory scroll były wykorzystywane głównie w chłodniach oraz systemach klimatyzacji centralnej (do wentylacji, ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń).

Jak działa sprężarka typu scroll?

Sposób działania kompresora scroll opiera się na spirali Archimedesa. Jest to krzywa, w której każdy kolejny zwój położony jest od poprzedniego w tej samej odległości. Zjawisko można zauważyć na płytach gramofonowych – igła wędruje po rowkach od środka okręgu, aż po jego brzeg, kiedy muzyka została odtworzona w całości.

W praktyce sprężanie w kompresorach scroll polega na pracy dwóch, zależnych od siebie spiral. Jedna spirala jest nieruchoma, zaś druga porusza się w kierunku spirali stałej dzięki ruchowi mimośrodkowemu. Wówczas dochodzi do sprężenia gazu. Dwa elementy nigdy jednak nie mają ze sobą kontaktu, współczynnik tarcia jest więc wyeliminowany. Cały proces nie wymaga zmiany momentu obrotowego, więc kompresory typu scroll nie generują drgań czy hałasu, w przeciwieństwie do sprężarek tłokowych.

Sprężarki spiralne – zalety

Ze względu na opisane wyżej działanie, można wyróżnić kilka wyjątkowych zalet kompresorów scroll. Warto przyjrzeć się im bliżej.

 • Cicha praca – brak tłoków i tarcia oznacza znaczne zmniejszenie hałasu sprężarki, co jest wyjątkowo pożądane jeśli urządzenie ustawiono blisko miejsca pracy.
 • Brak potrzeby stosowania oleju – dwie, oddalone od siebie spirale nie generują tarcia, więc nie wymagają smarowania olejem.
 • Brak potrzeby filtrowania – w sprężarkach olejowych trzeba pamiętać o odpowiedniej filtracji oleju, a proces ten jest dość kosztowny. Dzięki wykorzystaniu kompresorów scroll można na nim zaoszczędzić.
 • Produkcja czystego powietrza – kompresory scroll są bezolejowe, zatem sprężone powietrze pozbawione jest cząsteczek oleju (nie ma ryzyka kontaminacji) czy innych zanieczyszczeń.
 • Ograniczenie drgań – sprężarkę bez problemu można ustawić blisko stanowiska pracy albo do zadań wymagających precyzji.
 • Niewielkie rozmiary – kompresory scroll są dość małe i kompaktowe, nawet ze zintegrowanym osuszaczem sprężonego powietrza.
 • Tania eksploatacja – codzienne wykorzystanie opisywanych sprężarek jest ekonomiczne w porównaniu do innych rozwiązań.
 • Bezawaryjność – potrzebę serwisowania ograniczono do minimum, szczególnie w produktach ALMiG. Bez konserwacji urządzenia pracują nawet przez 10 000 godzin.

Zastosowanie kompresorów scroll

Zastosowanie sprężarek typu scroll wynika z wyżej wymienionych zalet. Wyjątkowe właściwości sprawiają, że tylko tego rodzaju urządzenia sprawdzają się w poniższych środowiskach. Kompresory SCROLL ALMiG są doskonałe do niemal wszystkich procesów wymagających sterylnego otoczenia.

 • Gabinety lekarskie – w gabinetach stomatologicznych, a także na salach operacyjnych bezolejowe, sprężone powietrze jest niezbędne. Kompresory scroll sprawdzają się doskonale ze względu na czystość gazu, cichą pracę oraz niewielkie gabaryty.
 • Farmacja – powietrze bez ryzyka zanieczyszczenia olejem również ceni się w branży farmaceutycznej.
 • Laboratoria – wypychany gaz to jeden ciągły strumień, o tym samym natężeniu, bez drgań czy pulsacji, wywoływanych przez na przykład sprężarki tłokowe, co często znajduje zastosowanie podczas badań w różnego rodzaju laboratoriach.
 • Klimatyzacja – cecha dużej wydajności chłodniczej sprawia, że nawet niewielki kompresor scroll może być z powodzeniem stosowany w systemach klimatyzacji, a także urządzeniach chłodniczych.

To jednak tylko część branż, jakie korzystają z działania opisywanych sprężarek. Brak oleju sprawia, że urządzenia wykorzystuje się również przy produkcji, pakowaniu i transporcie żywności, w przemyśle tekstylnym i papierniczym oraz innych zakładach produkcyjnych.

Sprężarki typu scroll również można wykorzystać w pompach ciepła. Małe wymiary kompresora nie wpływają na wydajność, ale parametry skutecznie poprawiają pracę pompy ciepła przy zmiennej temperaturze, na przykład w okresach przejściowych.

Kompresory typu scroll marki ALMiG

Na rynku znaleźć można wiele sprężarek spiralnych, warto jednak wybrać urządzenia marki ALMiG. Niemieckie przedsiębiorstwo już od wielu lat produkuje rozwiązania w technologii sprężonego powietrza. Seria kompresorów SCROLL zasługuje na szczególną uwagę – wyróżnia ją wydajny i jednocześnie energooszczędny silnik IE 3 oraz wyjątkowo cicha praca. 61 dB to dźwięki porównywalne do rozmowy. Przedsiębiorstwu udało się zapełnić lukę w grupie sprzętów o takich parametrach. Dzisiaj te sprężarki, zwłaszcza pozyskiwane od polskiego dystrybutora AlmiAir, to nieocenione akcesoria w medycynie, farmacji i laboratoriach.

Silnik i przekładnia pasowa zapewniają bezawaryjną pracę instalacji, podobnie jak precyzyjnie zaprojektowane spirale. Wielką zaletą urządzeń ALMiG jest ponadto intuicyjna obsługa – specjalny sterownik może monitorować pracę nawet 16 maszyn jednocześnie. Wyposażony w czujniki ciśnienia i temperatury sterownik umożliwia kontrolę nad systemem za pomocą kolorowego wyświetlacza oraz dotykowego ekranu. Wszystkie powyższe komponenty zaprojektowano z dbałością o największy szczegół.

Partnerem artykułu jest firma AlmiAir, oferująca sprężarki typu scroll.

FAQ

Co to jest sprężarka scroll i jak działa?

Kompresor typu scroll spręża powietrze (czyli podnosi jego ciśnienie) za pomocą pracy dwóch spirali – ruch jednej z nich powoduje sprężanie gazu. Części takiego urządzenia nie ocierają o siebie, zatem nie ma potrzeby zastosowania oleju, powietrze jest czyste, a sprężarka nie generuje wibracji czy hałasu.

Jakie zalety ma kompresor typu scroll?

Największą zaletą sprężarek scroll jest bezolejowe, sprężone powietrze. Brak oleju oznacza brak kosztownego filtrowania, natomiast eliminacja tarcia przekłada się na cichą pracę pozbawioną wibracji. Dzięki temu gaz wytłaczany jest jednym, mocnym strumieniem o tym samym natężeniu (bez pulsowania).

Gdzie wykorzystuje się kompresory scroll?

Sprężarka scroll znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest czyste sprężone powietrze, na przykład w: medycynie, farmacji, przy produkcji żywności oraz w klimatyzacji. Pompa ciepła również może być zasilana takim urządzeniem.

Poprzedni artykułProdukcja elementów plastikowych – tworzywa sztuczne
Następny artykułRola systemu MES w przedsiębiorstwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj