Czym się różni kredyt samochodowy od leasingu samochodowego?

Potrzebujesz samochodu, jednak zakup gotówkowy nie wchodzi w grę? Rozważ dwie najpopularniejsze formy finansowania: kredyt samochodowy i leasing pojazdów osobowych. Chociaż oba mają wiele wspólnego, sporo je różni. Jeśli poznasz te aspekty, łatwiej podejmiesz decyzję.

Kredyt i leasing to zewnętrze formy finansowania, które łączy cel. Oba produkty stwarzają możliwość zdobycia wymarzonego samochodu – także tego prosto z salonu. Wystarczy tylko uiścić wkład własny / opłatę wstępną, a następnie opłacać raty, aby móc korzystać z pojazdu.

Kredyt samochodowy a leasing – najważniejsze różnice

Mimo że kredyt i leasing są bardzo podobnymi produktami finansowymi, wiele je dzieli. Dzięki temu, analizując poszczególne aspekty, można wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w potrzeby.

  • Opłaty

W przypadku kredytu samochodowego kredytobiorca zobowiązany jest do uregulowania wkładu własnego i miesięcznych rat. Leasing oznacza natomiast konieczność uiszczenia opłaty wstępnej, miesięcznych rat oraz wykupu (jeśli decyduje się zatrzymać użytkowany pojazd).

  • Forma własności

Decydując się na kredyt samochodowy, stajesz się właścicielem pojazdu (w banku pozostaje jednak karta pojazdu jako zabezpieczenie). Po spłacie zobowiązania w całości, otrzymujesz zwrot karty pojazdu.

Nieco inaczej jest w przypadku leasingu. Tutaj: możesz wyłącznie użytkować samochód w okresie umowy albo na koniec zdecydować się na wykup i stać się jego właścicielem.

  • Formalności

Kredyt samochodowy wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, które pozwalają bankowi między innymi na weryfikację zdolności kredytowej.

Leasing najczęściej przyznawany jest w oparciu o uproszczone procedury – głównie z powodu, że pojazd pozostaje własnością leasingodawcy. Jeśli leasingobiorca ustala wysoką opłatę wstępną i niski wykup (np. 1%), często nie trzeba dostarczać nawet dokumentów finansowych.

Posiadać czy używać?

Zastanawiasz się, która opcja będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim powinieneś przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, na czym Ci zależy: na wyłącznym użytkowaniu pojazdu czy jego posiadaniu.

Jeżeli chcesz otrzymać na własność auto, wybierz standardowy kredyt samochodowy. Jeśli natomiast wolisz pojazd użytkować, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie leasing lub… kredyt TCM (tzw. kredyt z cykliczną wymianą auta). Warto bowiem mieć świadomość, że zarówno w przypadku leasingu, jak i kredytu TCM możesz wymienić pojazd na nowy po kilku latach użytkowania. Przykładem może być kredyt samochodowy dostępny w ofercie Toyota Banku – Kredyt SMARTPLAN na nowe auta (RRSO 8,41%). W tym przypadku okres finansowania wynosi 3-4 lata, a po tym czasie można wziąć kolejny samochód bez konieczności angażowania środków własnych. Jest to możliwe dzięki gwarancji odkupu auta przez dealera.

Leasing kojarzy się z atrakcyjniejszą formą finansowania niż kredyt samochodowy. Warto jednak zapoznać się ze specyfiką kredytów TCM – to właśnie one stanowią doskonałą alternatywę dla leasingu pojazdów osobowych, co udowadnia m.in. oferta Toyota Banku.

Poprzedni artykułSztyblety – modne i wygodne obuwie
Następny artykułFixly pokazuje, jak poradzić sobie z remontem i naprawami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj