Kryteria wyboru producenta płytek PCB – na co zwrócić uwagę przed zamówieniem?

Kluczowym elementem urządzeń elektronicznych jest obwód drukowany, który zapewnia trwałą sieć połączeń pomiędzy węzłami oraz stanowi zamocowanie dla elementów elektronicznych. Jakość produkcji płytki PCB ma w związku z tym istotny wpływ na działanie i żywotność finalnego produktu. Oznacza to, że wybór sprawdzonego producenta obwodów ma duże znaczenie. Zła decyzja na tym etapie może spowodować, iż końcowe urządzenia będą działać niepoprawnie lub z obniżoną sprawnością. Jak w związku z tym wybrać producenta płytek PCB? Co należy wziąć pod uwagę? 

Wstępna weryfikacja projektu

W przypadku produkcji PCB za dostarczenie projektu obwodu drukowanego odpowiada zamawiający. Istotne więc, aby specjaliści producenta zweryfikowali projekt przed rozpoczęciem produkcji, co pozwoli wykryć błędy powodujące trudności w trakcie procesu produkcyjnego lub wręcz uniemożliwiające produkcję zlecenia. Najczęściej w dokumentacji technicznej mogą one dotyczyć takich kwestii jak grubość warstw miedzi i grubość laminatów. Jeśli na etapie weryfikacji projektu wykryte zostaną nieprawidłowości lub nieścisłości, to producent może zaproponować alternatywne rozwiązanie o parametrach najbardziej zbliżonych do oczekiwanych przez zamawiającego. 

Czas realizacji

Produkcja wyrobów zgodnie z określonym czasem realizacji oraz z deklarowaną jakością to wyróżnik profesjonalnych producentów płytek PCB. Pozwala to zamawiającym planować swoje działania z odpowiednim wyprzedzeniem. W Techno-Service S.A. TS PCB, dla zleceń produkcyjnych obwodów wielowarstwowych, oferujemy czas realizacji od 24 godzin do 10 dni, przy czym wspomniane 10 dni to standardowy czas realizacji bez dodatkowych opłat. Termin realizacji zleceń o bardzo dużych powierzchniach ustalany jest zazwyczaj indywidualnie. W przypadku obwodów jedno- lub dwuwarstwowych standardowy termin produkcji wynosi 9 dni roboczych. Ponadto oferujemy serie prototypowe Tska. W przypadku obwodów jedno- i dwustronnych proponujemy realizację w 4 (termin ekspresowy) lub 7 dni, natomiast gdy mówimy o obwodach wielowarstwowych, to termin realizacji wynosi 5 (ekspres) lub 9 dni. 

Kontrola jakości

Istotą procesu produkcji jest dostarczenie obwodu drukowanego zgodnego z oczekiwaniami zamawiającego. W związku z tym musi on być sprawny pod względem elektrycznym, w przeciwnym wypadku docelowe urządzenie nie będzie działać poprawnie. Ważnym kryterium wyboru producenta jest zatem to, czy i w jaki sposób testuje on swoje wyroby. W Techno-Service S.A. TS PCB obwody drukowane testujemy optycznie oraz elektrycznie. 

Testowanie optyczne (AOI, z angielskiego Automatic Optic Inspection) umożliwia wykrycie takich defektów jak zwarcia i rozwarcia oraz przesunięcia otworów, jak również występowanie przewężeń i pogrubień ścieżek przewodzących,, przetrawienia i niedotrawienia, a także zarysowania powierzchni PCB. W przypadku testowania elektrycznego mówimy o wykrywaniu takich defektów mozaik jak uszkodzenia katastroficzne w postaci zwarć oraz rozwarć pomiędzy różnymi sieciami. Dokonywanie pomiarów w ramach testowania elektrycznego wykonuje się za pomocą głowic wyposażonych w sondy, które poruszają się z obu stron nieruchomo zamocowanego obwodu drukowanego. 

Laminat wysokiej jakości to podstawa

Profesjonalny producent PCB dba o jakość swoich wyrobów na każdym etapie. Podstawą obwodu drukowanego jest laminat, który musi mieć określone parametry. W sytuacji, w której stosowane są laminaty niskiej jakości, może dojść do delaminacji lub do wystąpienia zjawiska CAF (Conductive Anodic Filament). W Techno-Service S.A. TS PCB produkujemy obwody drukowane na trzech rodzajach laminatów: szklano-epoksydowych FR4 (najbardziej uniwersalnych), ceramicznych i teflonowych ROGERS (tzw. laminaty mikrofalowe) oraz aluminiowych (MCPCB). 

Poprzedni artykułPrawo jako główny sojusznik Ziemi: w jaki sposób regulacje prawne przyczyniają się do ochrony środowiska
Następny artykułJak korzystać z karty kredytowej, aby uniknąć długów i oszczędzać pieniądze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj