Jak wykonać test na porowatość włosów?

Każdy z nas ma inny rodzaj włosów, co wskazuje na ich indywidualny charakter. Wyróżnić można włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate, a ich rozpoznanie nie powinno nam sprawić większego problemu. Jak wykonać test na porowatość włosów w domu? Co warto wiedzieć na ten temat?Porowatość włosów

Znajomość struktury włosów sprawia, że możemy odpowiednio dobrać kosmetyki do swojej fryzury. Co ciekawe, porowatość jest związana z budową włosa, a dokładnej z ich częścią ponad skórą głowy. Łodyga włosa od wewnątrz tworzy rdzeń, a od zewnątrz osłonkę z keratynowych łusek. Taka powłoka ma za zadanie chronić wnętrze włosów przed czynnikami zewnętrznymi i utratą nawilżenia. W związku z ułożeniem łusek na łodydze, wyróżnia się:

  • Włosy wysokoporowate – tutaj łuski są znacznie odchylone od łodygi włosa
  • Włosy średnioporowate – łuski rozchylają się pod niewielkim kątem
  • Włosy niskoporowate – łuski ściśle przylegają do siebie

W celu określenia porowatości swojej fryzury, wystarczy wykonać w domu test na porowatość włosów lub skorzystać z usług trychologa. Dzięki temu z powodzeniem dobierzemy niezawodne metody pielęgnacji kosmyków, zgodnie z potrzebami. 

Pamiętajmy o tym, że na porowatość włosów wpływać może nie tylko genetyka, lecz także pielęgnacja i dieta. Kondycja naszych włosów jest osłabiana przez zabiegi stylizacyjne i urządzenia termiczne. Gdy posiadamy kosmyki wysokoporowate, możemy zmienić stopień ich porowatości poprzez intensywną pielęgnację! Podstawą do przeprowadzenia kuracji staje się test na porowatość, a następnie dopasowanie niezawodnych produktów pielęgnacyjnych. 

Test na porowatość włosów

Jak wykonać test na porowatość włosów w zaciszu domowym? To zadanie jest bardzo proste i zajmuje jedynie kilka minut. Wystarczy nalać wody do szklanki i umieścić w środku swój włos, pobrany przykładowo z grzebienia. Wynik odczytamy już po kilku minutach!

Jeśli włos znajduje się na dnie szklanki, to znak, że mamy do czynienia z wysoką porowatością. Szeroko otwarte łuski sprawiają bowiem, że woda swobodnie wnika w struktury włosa i go obciąża, przez co opada na dno. Z kolei gdy w włos utrzymuje się na powierzchni wody – nasze włosy są niskoporowate. Łuski w tej sytuacji są szczelnie domknięte, a woda nie dostaje się do wnętrza. Jeżeli włos znajduje się mniej więcej w połowie szklanki, jesteśmy posiadaczami włosów o średniej porowatości (częściowo chłoną wodę, która je obciąża).

W jaki jeszcze sposób możemy określić porowatość włosów? Pomocne jest określenie wyglądu i skrętu kosmyków. Kręcone i szorstkie włosy zazwyczaj są wysokoporowate. Te z tendencją do falowania to często włosy średnioporowate, a idealnie proste i lejące się – niskoporowate. Gdy już wiemy, z jaka porowatością mamy do czynienia, łatwiej będzie nam zadbać o efektywną pielęgnację z pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. 

Poprzedni artykułMagia projektowania graficznego- klucz do efektywnej komunikacji wizualnej
Następny artykułPielęgnacja włosów farbowanych – kilka kroków do pięknej fryzury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj