Jak działa i czym charakteryzuje się sprężarka rotacyjna?

Sprężarki są maszynami wysoce energetycznie efektywnymi, które zostały skonstruowane w celu podwyższenia ciśnienia gazu bądź wymuszania jego przepływu. Pozwalają między innymi na sprężanie powietrza czy azotu. Wśród różnych rodzajów sprężarek na uwagę zasługuje sprężarka rotacyjna. Czym wyróżnia się na tle innych?

Czym jest sprężarka rotacyjna?

Pod pojęciem sprężarka rotacyjna należy rozumieć typ urządzenia do sprężania gazu, gdzie jednak do sprężenia dochodzi w komorach, dzięki ruchowi obrotowemu kilku wirników. W swojej konstrukcji sprężarka rotacyjna wykorzystuje ruch rotacyjny, stąd też jej nazwa.

Połączenie dmuchawy rotacyjnej i sprężarki śrubowej

Jednym z typów sprężarek rotacyjnych są te, w których wykorzystuje się połączenie zalet wynikających z działania dmuchawy rotacyjnej oraz sprężarki śrubowej – wszystko w jednym i tym samym agregacie.

Z jednej strony dmuchawa rotacyjna jest przystosowana do niskich różnic ciśnienia, zaś sprężarka śrubowa projektowana jest do radzenia sobie z wyższym ciśnieniem, nawet rzędu 1500 mbar. Można powiedzieć, że takie sprężarki rotacyjne sytuowane są pomiędzy klasycznymi sprężarkami śrubowymi a dmuchawami. Oferują szeroki zakres mocy, który można dopasować do wymogów procesowych, przy czym uzyskuje się dużą oszczędność energii, zwłaszcza w porównaniu ze standardowymi sprężarkami.

Unikalna sprężarka Delta Hybrid

Produkowana i oferowana przez firmę Aerzen sprężarka rotacyjna Delta Hybrid jest przykładem nowoczesnego urządzenia, w którym wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologii sprężonego powietrza. Warto zwrócić przy tym uwagę na wysoką efektywność maszyny i duży zakres regulacji wynoszący od 25 do nawet 100 proc. To jedyny agregat na świecie, w którym w jednym systemie sprężarki rotacyjnej połączono korzyści wynikające z klasycznych sprężarek i technologii dmuchaw. Sprężarka ta ma możliwości wytwarzania podciśnienia i nadciśnienia, a przy tym działa oszczędnie – zużywa do 15 proc. mniej energii.

Sprężarka ta może mieć wiele zastosowań w przemyśle. Można ją zainstalować oddzielnie lub w zespole, właściwie we wszystkich warunkach otoczenia, nawet w skrajnych temperaturach zasysania powietrza lub gazów.

Poprzedni artykułCzym właściwie jest PR?
Następny artykułCzym jest i na czym polega upadłość konsumencka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj