Adwokat Łódź – zmiany w Kodeksie Etyki Adwokatów

O tym, że Kodeks Etyki Adwokatów wymaga zmian, mówiono od dawna. Argumentowano to zmianami zachodzącymi na rynku pracy, ale także tym, że część spośród działań uznawanych w przeszłości za nieetyczne, dziś nie podlega tak restrykcyjnej ocenie. Tymczasem dotychczas obowiązujący Kodeks zabraniał adwokatom m.in. pełnienia funkcji członka zarządu, czy członka rady nadzorczej, a także prowadzenia dodatkowej działalności, w żaden sposób niezwiązanej z zawodem adwokata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom adwokatów, nad zmianami w Kodeksie pracowała Komisja Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Zmianę wprowadzono najnowszą uchwałą i dotyczy ona par. 9 Zbioru Zasad Kodeksu Etyki i Godności Zawodu, a więc kwestii łączenia innych zajęć z wykonywaniem zawodu adwokata.

Mecenasi mogą poprowadzić zwykłą działalność gospodarczą

Po wprowadzeniu zmian adwokaci mogą łączyć inne zajęcia z wykonywaniem zawodu adwokata, ale pod warunkiem, że działania te nie będą uwłaczały godności zawodu adwokata, nie będą ograniczały niezależności prawnika ani też podważały zaufania do adwokatury. Niedopuszczalne jest także obniżanie jakości świadczonej pomocy prawnej.

Adwokat Łódź może zatem pełnić funkcji członka zarządu spółki prawa handlowego, czy członka rady nadzorczej. Może także poprowadzić zwykłą działalność gospodarczą, ale w tym przypadku nie może powoływać się na tytuł zawodowy. To godność zawodu, niezależność adwokata oraz dobre imię adwokatury wyznaczają granice, w jakich mogą poruszać się członkowie palestry, którym zależy na łączeniu działalności prawniczej z innymi zarobkowymi zajęciami.

Adwokat Łódź zobowiązany do przestrzegania Kodeksu Etyki Adwokatów

Zasady etyki zmieniają się, gdy przestają odpowiadać potrzebom rzeczywistości. Dziś adwokat może pozyskiwać dochody z różnych źródeł, ale podejmując wyłącznie takie działania, które nie grożą utratą zaufania społecznego do adwokatury. Uczciwe, rzetelne i kompetentne wykonywanie innego, dozwolonego prawem zajęcia, nie obniża rangi zawodu adwokata. Adwokat jest osobą kompetentną, uprawnioną do świadczenia pomocy prawnej na jak najwyższym poziomie.

Adwokat Łódź świadczy pomoc prawną na rzecz osób prywatnych, firm i instytucji (zobacz ofertę kancelarii prawnej), które zgłaszają się z problemami z rozmaitych dziedzin życia, w tym życia prywatnego i zawodowego. Pomoc prawna najczęściej obejmuje zagadnienia z prawa cywilnego, rodzinnego i karnego, ale adwokat rozwiązuje także problemy prawne uregulowane prawem budowlanym, gospodarczym, prawem medycznym, sportowym, prawem własności gospodarczej, prawem administracyjnym, podatkowym, prawem pracy czy też prawem zamówień publicznych. Adwokat świadczy pomoc prawną, udzielając ustnych porad, sporządzając pisemne opinie, opracowując akty prawne, ale także sporządzając stosowne umowy, wnioski, pozwy, a także reprezentując klientów przed organami administracji publicznej czy sądami (po uzyskaniu stosownego pełnomocnictwa).

Poprzedni artykułCzym są pożyczki przez internet bez zaświadczeń?
Następny artykułLead generation – co powinieneś wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj