Z jakiego rodzaju druku korzystają duże i małe firmy?

Cyfrowy i offsetowy ‒ to dwa rodzaje druków, z których korzystają zarówno duże, jak i małe firmy. Jednak to, z którego akurat skorzystają, zależy m.in. od budżetu firmy i zapotrzebowania. Obydwa umożliwiają uzyskanie wysokich jakościowo wydruków, lecz druk offsetowy jest nieco bardziej specjalistyczny.

Wydruki cyfrowe

Druk cyfrowy polega na naświetleniu wałka podłączonego do tonera i przeniesieniu obrazu z wałka np. na papier lub inny nośnika. Wspomniany papier jest standardowym wyborem wielu zleceniodawców, lecz drukarnie cyfrowe realizują także wydruki na tekturze, folii monomerycznej czy satynie. Niektóre z nich umożliwiają także opcję wydruku na PVC, lecz nie może być ono zbyt grube. Im materiał jest bardziej giętki, tym jest lepszym nośnikiem. W tej kwestii możliwości jest sporo. Warto konsultować się z drukarniami cyfrowymi i nawet sugerować, z jakiego nośnika chcielibyśmy skorzystać.

Obecnie wydruki cyfrowe wiodą prym na rynku poligraficznym. Wynika to ich dwóch najważniejszych zalet, którymi są wysoka jakość wydruku, względnie niska cena i szybki czas wydruku. W ten sposób spełniają oczekiwania większości współczesnych producentów, którzy często chcą zaoszczędzić na samym wydruku, lecz nie kosztem jakości. A wydruki cyfrowe umożliwiają to. Co więcej, samo przygotowanie wydruku nie jest czasochłonnym zajęciem. Drukarz może też w dowolnym momencie rozpocząć i wstrzymać całą produkcję. Ponadto, takie wydruki można w ciekawy sposób ozdobić np. przy użyciu cold stampingu i lakierowania UV. Druk cyfrowy to bez wątpienia przyszłość rynku poligraficznego.

Druk offsetowy

Technologia offsetowa jest bardziej zaawansowana i przez to droższa niż technologia cyfrowa. Za to oferuje możliwości, których nie uzyskamy, drukując cyfrowo. Taki obraz najpierw jest naświetlany i przenoszony na dane podłoże z płaskiej formy. To sprawia, że cały proces jest droższy, gdyż trzeba precyzyjnie ustawiać maszyny drukujące. Technologia ta jest najbardziej opłacalna podczas realizacji dużych nakładów (np. w tysiącach egzemplarzy). Technologia ta umożliwia lepsze operowanie kolorami i oferuje sposoby uszlachetnia druku, niedostępne dla wydruków cyfrowych. Co więcej, można również korzystać z formatów powyżej SRA3.

Nawet jeśli dysponujemy większym budżetem i chcemy drukować metodą offsetową, pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach będzie to mijać się z celem. Niektóre wydruki, w których wykorzystuje się papier szlachetny, znacznie lepiej prezentują się w wersji po wydruku cyfrowym, mimo iż ich format nadaje się do offsetu.

Poprzedni artykułPióro wieczne czy jednak pióro kulkowe? Jakie nada się do szkoły, a jakie do pracy?
Następny artykułOdblaski na rower w 2020 – co musisz wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj