Odblaski na rower w 2020 – co musisz wiedzieć?

Zimą wielu miłośników jednośladów ze względu na trudne warunki atmosferyczne robi sobie przerwę od jazdy na rowerze. Wystarczy kilka miesięcy, aby zapomnieć o przepisach drogowych i o tym, co w rowerze niezbędne. Wkrótce przyjdzie wiosna i rozpocznie się sezon rowerowy, nie czekaj i już dziś odśwież sobie pamięć.

Wielbiciele rowerowych eskapad dużo wcześniej przygotowują swoje rowery do sezonu, by potem tylko odliczać dni do pierwszych przejechanych w nowym roku kilometrów. Wykorzystaj ten czas najlepiej jak to możliwe. Sprawdź aktualne przepisy dla rowerzystów w Polsce i za granicą. Przypomnij sobie, bez jakich rowerowych gadżetów nie możesz wyruszyć w trasę. Dzięki temu, gdy przyjdzie odpowiedni moment, będziesz gotowy.

Odblaski na rower – przepisy obowiązujące w Polsce

Każdy rowerzysta zdaje sobie sprawę, że jego pojazd musi być wyposażony w światła, ale już nie każdy wie w jakie. Według Rozporządzenia Ministra Transportu z 6.06.2013 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia rowerzysta w naszym kraju musi mieć zamontowany na rowerze czerwony odblask rowerowy tylny i nie ma w tym zakresie żadnych odstępstw. Podobnie, jeśli chodzi o światło przednie, musi być ono białe, ewentualnie żółte. Zarówno jedno, jak i drugie światło może być migające.

Zgodnie z prawem, nie ma obowiązku włączania świateł w dzień. Ale gdy pogoda się załamie, co pogorszy widoczność na drodze, muszą być włączone, dlatego najlepiej zamontować je w rowerze na stałe.

Odblaski rowerowe – przepisy za granicą

Niektórzy planują rowerowe wycieczki nie tylko po Polsce, ale też za granicę. Warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi elementów odblaskowych w kraju, do którego się wybieramy, jeszcze zanim wyruszymy trasę. Pozwoli to uniknąć niemiłych sytuacji, a przy okazji mandatu.

Zacznijmy może od Słowacji. W kraju tym rowerzysta musi założyć odblaski rowerowe na koła i pedały. Ale to nie wszystko. Jeśli zsiądzie z roweru i będzie chciał go przez pewien odcinek drogi poprowadzić, musi wtedy mieć na sobie odblaskową kamizelkę. Co więcej, taka kamizelka jest obowiązkowym elementem garderoby rowerzysty, gdy widoczność na drodze jest mocno ograniczona.

Przepisy dla rowerzystów są nieco bardziej zaostrzone niż w Polsce nie tylko na Słowacji, ale też w Czechach. Tam również odblaski muszą znaleźć się na kołach i pedałach. Dodatkowo jednoślad powinien mieć zamontowany biały przedni odblask rowerowy oraz odblask rowerowy tylny barwy czerwonej.

A jak jest u naszych zachodnich sąsiadów? Przepisy obowiązujące w Niemczech mówią, że rower musi być zaopatrzony w jedno światło odblaskowe z przodu i oprócz tego paski odblaskowe zamontowane na oponach. Dodatkowo w odblaski muszą zostać zaopatrzone pedały.

Widać zatem, że przepisy w innych krajach różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Odblaski na rower – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak już wiesz, rowerzysta w naszym kraju oprócz lamp rowerowych nie musi mieć żadnych dodatkowych odblasków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w jego rowerowym ekwipunku na stałe zagościła kamizelka odblaskowa na rower. Taka kamizelka jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca, a wyraźnie poprawia widoczność po zmroku, co przekłada się na lepsze bezpieczeństwo na drodze. Kamizelki odblaskowe z nadrukiem kosztują przysłowiowe grosze, więc nawet jeśli nie przekonasz się do ich noszenia, wiele nie stracisz.

Odblaski na rower sprawiają, że rowerzysta jest widoczny dla kierowcy samochodu z dużo większej odległości, niż gdyby nie miał na sobie odblasku. Mając na sobie choć jeden odblaskowy element podczas rowerowej przejażdżki, można uratować zdrowie, a nawet i życie nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj o tym.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: stockphoto-graf

Poprzedni artykułZ jakiego rodzaju druku korzystają duże i małe firmy?
Następny artykuł5 branż, w których sprawdzą się gadżety odblaskowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj