Pióro wieczne czy jednak pióro kulkowe? Jakie nada się do szkoły, a jakie do pracy?

Kiedy niespełna 100 lat temu, bo w 1938 roku węgierski artysta oraz dziennikarz o nazwisku Bíró wynalazł długopis, prawdopodobnie nikt nie spodziewał, że jego wynalazek w przyszłości wyprze z rynku pióro wieczne. Dziś wieczne pióro to oznaka luksusu i elegancji. Mimo że rzadziej, nadal znajduje ono swoich zwolenników. Czym swoich fanów przyciągają pióra? Jakie wybrać – pióro wieczne Parker, Waterman, czy może Pelikan?

Jakie pióro na prezent, a które do pracy?

Pióro vs długopis – oto odwieczny dylemat. Czy trzeba wybrać? Niekoniecznie! Wiele osób piszących piórem, nadal regularnie sięga po popularny długopis. Jeśli jednak Wam zależy na czymś niecodziennym, podpowiemy Wam jakie pióro wybrać. Odpowiemy też na pytanie czy pióro na prezent to dobry pomysł i czym kierować się podczas poszukiwania idealnego modelu.

Liczy się tradycja – czyli o piórze wiecznym

Wygląd pisma, które powstało dzięki narzędziu jakim jest pióro wieczne, zachwyca. Eleganckie, równe, staranne. Nie istnieje jednak jedno pióro, które sprawdzi się u każdego. Pióro do kaligrafii będzie całkowicie inne od pióra wiecznego dla dziewczynki bądź chłopca, idących właśnie do szkoły. Takie pióro z pięknym, osobistym grawerem to idealny pomysł na prezent.

Kluczowy element, który różnicuje pióra to stalówka. Wykonana ze stali i wymienna. Zwykle wybiera się ją ze względu na posiadaną szerokość. Wybór należy do Was. Można spotkać na rynku następujące oznaczenia stalówek:

  • EF, FX, X – bardzo cienka,
  • F – cienka,
  • M – średniej grubości,
  • B – szeroka,
  • BB, 2B – podwójnie szeroka

Pióro kulkowe to połączenie pióra wiecznego z długopisem

Pióra kulkowe to swego rodzaju kompromis pomiędzy klasycznym piórem wiecznym a długopisem. Czym różni się pióro kulkowe od wiecznego? Różnica polega na sposobie w jaki nanoszony jest na papier tusz. Pisanie piórem kulkowym jest zdecydowanie łatwiejsze i to dlatego sporo osób uważa, że jest to lepsze rozwiązanie dla dzieci, kiedy zaczynają one dopiero swoją przygodę z pisaniem.

Źródło: https://www.parkersklep.com/piora-kulkowe-parker/259-pioro-kulkowe-parker-sonnet-black-ct-18k-2054824-.html

Jakie pióro dla dziecka będzie najlepsze?

Jeśli kupujemy pióra dla dziecka, zwróćmy uwagę na dwa elementy: ile lat ma wasza pociecha, a także w jaki sposób pisze. Im młodsze dziecko, tym lżejsze pióro. Najlepiej wybrać model na naboje, będziecie mieć pewność, że maluch się nie ubrudzi i w jego tornistrze wszystko nie będzie pokryte atramentem. Jeśli pióro wieczne Was nie przekonuje, koniecznie pomyślcie o piórze kulkowym. Pisanie jest podobne do tego przy użyciu długopisu. Pamiętajcie, jeżeli dziecko pisze lewą ręką, wybierzcie model specjalnie wyprofilowany, będzie mu dzięki temu zdecydowanie łatwiej.

Ile kosztuje pióro dobrej jakości?

Na cenę będzie wpływał model jaki wybierzecie, materiał z którego jest zrobione, grawer lub jego brak, a także marka. Designerskie pióro wieczne z grawerem, zdobione i złote, będzie dużo droższe niż podstawowe pióro kulkowe dla dziecka w plastikowej obudowie. Ceny będą wahać się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, ciężko oszacować mniej więcej cenę pióra. Możecie je sprawdzić np. na stronie: https://www.parkersklep.com/ Macie tam zarówno tańsze, jak i droższe modele. Pamiętajcie, że koszt to także elementy, które się zużywają takie jak np. atrament czy naboje. Będziecie musieli je dokupywać.

Źródło: https://www.parkersklep.com/piora-wieczne-parker/215-pioro-wieczne-parker-duofold-ivory-black-gt-1931393-.html

Pióro Parker, Waterman czy Pelikan?

Nie ma jednej odpowiedzi. Każdemu spisze się coś innego i znajdą się zarówno osoby dla których najlepsze jest pióro kulkowe Parker Sonet, jak i Ci, którzy stawiają na pióro wieczne Parker Duofold. Nie ma jednak wątpliwości, że kto raz spróbował pisać piórem, już zawsze zauważy różnicę, pomiędzy literami kreślonymi stalówką, a długopisem. A Wy co preferujecie? Macie pióro, czy dla Was długopis „to jest to”?

Poprzedni artykułAkcesoria kaletnicze jako dodatek do tworzyw sztucznych
Następny artykułZ jakiego rodzaju druku korzystają duże i małe firmy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj