Najczęstsze przyczyny wypadków w miejscu pracy

Wypadki w miejscu pracy mają różne przyczyny. Czasem ktoś znajdzie się w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim czasie, ale wiele zdarzeń to efekt nieznajomości zasad BHP. Ich lekceważenie może mieć bardzo tragiczne skutki, a odpowiedzialność często ciąży na pracodawcy. Co warto wiedzieć na temat niebezpiecznych sytuacji w działalności zawodowej i jak się przed nimi uchronić?

Gdzie mają miejsce wypadki?

Wiele wypadków zdarza się tam, gdzie jest kontakt z ciężkimi i niebezpiecznymi przedmiotami – na przykład w hali produkcyjnej.

W praktyce do niebezpiecznych zdarzeń może dojść wszędzie, nawet w szkole czy w komunikacji miejskiej, dlatego zawsze trzeba brać pod uwagę kwestie związane z BHP. Firma BHP Inka wspiera przedsiębiorców z różnych branż, oferując między innymi szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kursy BHP przydadzą się w kontekście każdej działalności – nawet jeśli mowa o pracy biurowej.

Zagrożenia związane z kulturą pracy

Duża liczba wypadków w pracy zdarza się na skutek niedopatrzeń związanych z organizacją i kulturą pracy. Mowa tu między innymi o takich sytuacjach jak:

  • nieodpowiednie zachowanie się na danym stanowisku (np. spożywanie alkoholu
    w trakcie pracy),
  • niewłaściwa ogólna organizacja pracy i wykonywania obowiązków (zbyt chaotycznie lub za szybko i z niedbałością),
  • nieprawidłowe posługiwanie się narzędziami,
  • nieużywanie sprzętu ochronnego (w postaci ochrony głowy, rękawic itd.),
  • zły stan psychofizyczny pracowników (np. pracują mimo tego, że powinni być na zwolnieniu lekarskim).

Jak widać, wiele zagrożeń to efekt niedopatrzeń i typowo ludzkich błędów: dezorganizacji, braku skupienia, lekceważenia wagi sytuacji.

Do jakich wypadków dochodzi najczęściej?

Jeśli chodzi o wypadki w miejscu pracy, to najczęściej mowa o takich przykrych w skutkach zdarzeniach jak:

  • zderzenie z nieruchomym obiektem lub uderzenie w niego;
  • uderzenie w człowieka przez obiekt poruszający się (np. wózek widłowy);
  • potknięcie się, poślizgnięcie, upadek osoby;
  • utrata kontroli nad narzędziem lub maszyną.

Konsekwencje mogą być różne. Najlepiej dla pracownika, jeśli kończy się na chwilowym stresie. Gorzej, jeśli dochodzi do poważniejszych reperkusji zdrowotnych lub nawet do śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby wdrożyć odpowiednie schematy i standardy pracy. Pracownik powinien stosować się do zasad i przestrzegać przepisów BHP. Niezwykle pomocny w egzekwowaniu norm i przepisów jest nadzór BHP, czyli usługa, dzięki której można zwiększyć bezpieczeństwo i codzienną wydajność działań w firmie.

Zlecając ją zewnętrznie, zyskujesz jako przedsiębiorca szereg korzyści. Oferta jest skierowana do osób, które nie są w stanie samodzielnie dopełnić wszystkich obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i kontroli pracy.

Poprzedni artykułSzkolenia komunikacji interpersonalnej – zdobądź cenną wiedzę na całe życie
Następny artykułSłuchawki douszne i nauszne – wszystko co musisz wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj