Maska antysmogowa jest bardzo przydatnym akcesorium. Sprawdzi się zarówno w okresie jesienno-zimowym, gdy stężenie PM 10 czy PM 2.5 w powietrzu jest wysokie, jak i przy ochronie przed wieloma innymi zanieczyszczeniami. Warto jednak mieć świadomość, że jakość jej działania jest uzależniona od zastosowanych filtrów. Jakie są ich rodzaje? Wyjaśniamy.
Za co odpowiadają filtry do masek antysmogowych?
Nowoczesne maski antysmogowe składają się z dwóch podstawowych elementów.
Pierwszym jest czasza, czyli zewnętrzna warstwa akcesorium. Może być ona wykonana z neoprenu lub np. ażurowego poliestru. To materiały, które zapewniają dobre przyleganie produktu do twarzy, a jednocześnie skuteczne odprowadzanie wilgoci – dzięki temu maska nadaje się do wielokrotnego użytku.
Drugim są wymienne filtry do masek antysmog – to akcesoria, które należy regularnie wymieniać, aby przedłużyć żywotność swojej maski oraz utrzymać maksymalną efektywność ochrony przed pyłem zawieszonym oraz innymi zanieczyszczeniami.
To właśnie filtry do masek można nazwać „sercem” tych akcesoriów ochronnych. To od ich konstrukcji oraz stanu zależy skuteczność, z jakim maska wychwyci szkodliwe substancje, powstrzymując je przed dostaniem się do Twoich dróg oddechowych.
Jakiego rodzaju filtry są dostępne na rynku?
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że filtr powinien być precyzyjnie dobrany do modelu maski, którą się stosuje, Przykładowo filtry Broyx 4P1 są wymiennymi wkładami przeznaczonymi do masek tego samego producenta. Ich konstrukcja jest idealnie dopasowana do akcesoriów z tym samym logo. Dzięki temu masz pewność, że jeśli jesteś posiadaczem maski Broyx, zakupiony filtr będzie bardzo łatwy do „zamontowania” w akcesorium i wszystko będzie szczelnie przylegało.
Jednak „kompatybilność” filtra z daną maseczką to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Jeśli wybierasz akcesorium do swojej maski, zwróć również uwagę na to, jakie warstwy filtrujące zostały w niej zastosowane. To istotne, ponieważ materiał wykonania warstw filtra wpływa na to, jakie zanieczyszczenia one wychwytują.
Dlatego gdy wybierasz np. wymienne filtry do masek Broyx antysmog, upewnij się, czy kupujesz oryginalny produkt. Dobry wkład filtrujący powinien zawierać:
- filtr HEPA E12 99,5% – jego zadaniem jest przede wszystkim wychwytywanie pyłów zawieszonych o małych rozmiarach cząsteczek, typowych dla smogu i nie tylko, w tym nawet PM 0.3 i niższe,
- włókninę elektrostatyczną, która z uwagi na to, że jest „naelektryzowana”, będzie przyciągała zanieczyszczenia, maksymalizując efektywność filtracji,
- filtr z węgla aktywnego, który wychwytuje m.in. PM 10, PM 2.5, a także aerozole oraz przykre zapachy.
Połączenie kilku warstw zwiększa skuteczność filtracji oraz poszerza spektrum zanieczyszczeń, z którymi radzi sobie maska antysmogowa.
Filtry Broyx – połączenie skutecznego filtrowania z niskim oporem powietrza
W maskach Broyx stosowane są filtry, które mają aż cztery warstwy: w tym z włókniny elektrostatycznej, HEPA E12 99,5% oraz z węgla aktywnego. To jednak wcale nie oznacza, że są one na tyle grube, by zaburzały komfort oddychania – o co często obawiają się np. sportowcy. Opracowany w wyniku współpracy z naukowcami, innowacyjny filtr łączy niezawodne wychwytywanie zanieczyszczeń z niskim oporem powietrza. Jest to możliwe zarówno dzięki specjalnej konstrukcji, z której wyeliminowano grubsze warstwy. Duże znaczenie ma również obecność zaworów, które ułatwiają oddychanie. Dlatego filtry do masek Broyx są doceniane również przez osoby aktywne, które z zabezpieczenia antysmogowego korzystają np. podczas biegania zimą czy uprawiania innej dyscypliny sportowej.
Jak często wymieniać filtry do masek Broyx?
Dobry filtr do maski antysmogowej to dopiero połowa sukcesu. Drugą stanowi regularne wymienianie wkładów na nowe, wraz z ich zużyciem. Jak często należy to robić? Nie da się jednoznacznie wskazać konkretnego przedziału czasowego, ponieważ wiele zależy od:
- długości aktywnego używania, tj. liczby godzin, przez którą nosisz maseczkę,
- stopnia zanieczyszczenia powietrza,
- intensywności Twojej aktywności – np. kiedy biegasz, oddychasz głębiej i szybciej, co może powodować skrócenie czasu używania pojedynczego filtra.
Warto stosować się przy tym do zaleceń producenta i nie lekceważyć konieczności wymiany filtra. To gwarancja Twojego bezpieczeństwa oraz wysokiego stopnia ochrony przed pyłem zawieszonym oraz innymi szkodliwymi substancjami w powietrzu.