Co ile zmieniać filtr do maski antysmogowej?

Maska antysmogowa składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest czasza, czyli warstwa zewnętrzna. Drugim, równie istotnym, jest filtr do maseczki antysmogowej, który należy regularnie wymieniać. Czyli jak często? To zależy. Zobacz, od czego i jak wydłużyć czas eksploatacji jednego filtra.

Jak działa filtr do maseczki antysmogowej?

Aby zrozumieć, dlaczego regularna filtra do maseczki antysmogowej jest aż tak ważna, warto się dowiedzieć, jak on dokładnie działa. Otóż filtry do maseczek antysmogowych są zazwyczaj złożone z kilku warstw, których zadaniem jest wychwytywanie szkodliwych cząsteczek – tak, aby nie przedostały się one do płuc. Wśród nich najważniejszymi są:

  • warstwa filtrująca Hepa-Type, a więc specjalna włóknina, często naładowana elektrostatycznie, której zadaniem jest przyciąganie i zatrzymywanie pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2.5, czyli typowych zanieczyszczeń znajdujących się w smogu. Ponadto wychwytuje ona drobniejsze cząstki stałe, nawet do poziomu PM 0.2 – tak jest w przypadku filtrów stosowanych w maskach Respro;
  • warstwa węgla aktywnego, której zadaniem jest pochłanianie innych substancji szkodliwych, które znajdują się w powietrzu. Są to m.in. kwaśne gazy, różnego rodzaju tlenki, spaliny czy odory.

Czasami filtry zawierają tylko jeden typ zabezpieczenia, a czasami oba. Jednak bez względu na konstrukcję tego elementu, warto mieć świadomość, że jest on narażony na:

  • ciągły kontakt ze skórą osoby noszącej,
  • działanie wilgoci z otoczenia oraz z wydychanego powietrza,
  • działanie zanieczyszczeń, których przepływ do płuc użytkownika zablokował.

Właśnie dlatego filtry do maseczek antysmogowych mają ograniczony czas przydatności do użycia. Ulegają wyeksploatowaniu, z czasem tracą właściwości filtrujące, a ich noszenie staje się niehigieniczne. Stąd też konieczność regularnej wymiany.

Filtr do masek antysmogowych – jak często go wymieniać?

Konieczność wymiany filtrów do masek antysmogowych jest zrozumiała. Pytanie jednak, jak często należy to robić. Trudno jest wskazać konkretny przedział czasu, ponieważ wiele zależy choćby od konstrukcji konkretnego filtra.

Przykładowo „czas życia” filtrów Respro HT-250 jest szacowany na 80 godzin, a już pozostałych wkładów tego producenta – na 70 h. Różnica wynika z tego, że pierwszy omawiany typ ma większą gęstość (250 g/cm2), co przekłada się na lepsze właściwości związane z pochłanianiem szkodliwych związków. Jednak znaczenie mają również:

  • intensywność, z jaką jest użytkowany filtr do maseczki antysmogowej – jeśli korzystasz z niech podczas biegania lub innej intensywnej aktywności fizycznej, oddychasz głębiej i szybciej, co powoduje szybszą eksploatację,
  • środowisko, w którym korzystasz z maski – im wyższy poziom zanieczyszczeń, tym krótszy czas życia masek,
  • sposób „obchodzenia się” z maską – na przykład to, czy pozostawiasz ją do wysuszenia po użyciu oraz czy stosujesz środek dezynfekujący.

Filtr w masce można wymieniać nieco rzadziej, wówczas jeśli po zdjęciu akcesorium zastosuje się dedykowany płyn do dezynfekcji, który świetnie poradzi sobie z zastopowaniem rozwoju drobnoustrojów. Ważne jest również to, aby akcesorium suszyło się po użyciu w miejscu, gdzie jest zapewniona dobra wentylacja. To pozwoli szybciej odprowadzić z niego wilgoć, co również przełoży się na bezpieczeństwo stosowania przez dłuższy czas.

Jeśli masz wątpliwości, czy filtr w Twojej masce już wymaga wymiany, przyjrzyj mu się uważnie oraz oceń komfort oddychania. Jeżeli cokolwiek „nie gra”, to nawet jeśli czas użytkowania jest krótszy niż 70-80 godzin, wymień go na nowy. Pamiętaj również o tym, że na rynku jest dostępny bardzo szeroki wybór filtrów, dzięki czemu możesz wybrać model z linii odpowiadającej Twojej bieżącej aktywności. Zdecydowanie warto!

Jeżeli nie masz pewności, na jaki filtr wymienić ten, który obecnie znajduje się w Twojej masce, poproś o poradę dystrybutora. Możesz też po prostu od razu nabyć oryginalny filtr w odpowiednim rozmiarze i o pożądanych parametrach technicznych. Miej zawsze pod ręką co najmniej jeden filtr na wymianę – przezorny zawsze ubezpieczony!

Poprzedni artykułRodzaje filtrów do masek antysmogowych
Następny artykułPożyczka za darmo – czy jest możliwa? Co z BIK-iem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj