Jak działają zaginarki do blachy?

Jak wiadomo, obróbka blachy w wielu różnych firmach, czy też warsztatach jest bardzo ważna, dlatego też takie miejsce nie może się obejść bez profesjonalnej giętarki, czy też zaginarki do blachy, które to służą do kształtowania złożonych geometrycznych wyrobów, w większości przypadków o znacznej długości.

Takie właśnie zaginarki, złożone są z dwóch belek, a mianowicie z belki dociskowej oraz belki gnącej. Aktualnie na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju zaginarek, które to mogą być wyposażone w specjalne funkcje, które znacznie ułatwiają pracę tymi urządzeniami,

Gdzie są wykorzystywane giętarki?

Takie właśnie specjalistyczne giętarki, mają bardzo szeroki zakres wykorzystania, z racji tego iż są doskonalej klasy, mogą być one wykorzystywane, między innymi do zrobienia elewacji, wykonania dachów, jak również w wypadku wielu różnych obróbek blacharskich, w wypadu których stosowana jest blacha o grubości do 2 mm.

Jak działają zaginarki?

Kiedy następuje cały proces zginania, to blacha jest zwykle dociśnięta poprzez belkę dociskową do stołu zaginarki, a tymczasem belka, która wystaje ulega zagięciu poprzez belkę gnącą, która w tym celu stosuje ruch prostoliniowy, czy też złożony ruch obrotowy zgodny z kierunkiem zaginania blachy. Wówczas występuje zmiana krzywizny powierzchni blachy, która została zgięta poprzez działanie momentu zginającego. Kiedy już cała wartość mementu, jaki spowodował odkształcenie plastyczne blachy, to wówczas blacha na stałe została zakrzywiona. Kiedy już obciążenie zostało zdjęte, to występuje sprężyste odkształcenie powrotne zagiętej części blachy, potocznie zwane sprężeniem powrotnym. Dlatego też jest taka różnica w końcowym kształcie blachy zgiętej a kształtem, jaki jest podczas działania narzędzi gnących. Poprzez cały ten mechanizm powstaje wiele różnych wad materiałowych, w związku z tym niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie się do procesu wyginania, a więc niezbędne jest zastosowanie właściwych urządzeń, dostosowanie właściwej siły, jak również, przeprowadzenie symulacji procesu. Wszystkie te czynniki są bardzo ważne.

Polsver – dystrybucja maszyn CNC.

Poprzedni artykuł5 branż, w których sprawdzą się gadżety odblaskowe
Następny artykułCo zrobić ze złomem, który mamy w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj