Dalszy wzrost światowego rynku elektroniki konsumenckiej

Światowy rynek elektroniki konsumenckiej zakończył 2018 rok 6-procentowym wzrostem sprzedaży, która wyniosła 138 mld euro. We wszystkich regionach zanotowano znaczący wzrost. W 2019 roku prognozowany jest dalszy 4-procentowy wzrost wartości sprzedaży. Urządzenia inteligentne wyposażone w zaawansowane funkcje oraz systemy zintegrowanych asystentów głosowych nadal posiadają niewykorzystany potencjał biznesowy.

Popyt na elektronikę konsumencką na lokalnych rynkach podlega wpływom globalnych trendów. Na przykład rosnącej popularność urządzeń klasy premium. Z analiz GfK wynika, iż niemal połowa konsumentów deklaruje, że chciałaby używać urządzeń wyższej jakości kosztem posiadania mniejszej ich liczby.

Markus Kick, ekspert GfK w dziedzinie elektroniki konsumenckiej, komentuje: – Producenci muszą być na bieżąco z trendami w zakresie urządzeń klasy premium i w związku z tym oferować produkty wyposażone w zaawansowane funkcje. Przy aktualnych wskaźnikach nasycenia, nadal możliwe jest zwiększenie potencjału sprzedażowego. Czynnik decydujący o sukcesie stanowi intuicyjna obsługa urządzeń. Rosnąca grupa konsumentów szybko traci zainteresowanie urządzeniami elektronicznymi, jeżeli nie są one łatwe w obsłudze. Prostota korzystania z rozmaitych elementów stanowi zatem rozstrzygające kryterium zakupowe.

Światowy rynek telewizorów korzysta z popytu na urządzenia najwyższej jakości
Rynek odbiorników telewizyjnych zanotował w 2018 roku sprzedaż na poziomie ponad 100 mld euro i oznaczało to wzrost o ponad 5 proc. w stosunku r/r. Jednocześnie było to około 3/4 światowych obrotów w całym segmencie elektroniki konsumenckiej. Odnotowany wzrost opierał się w dużej części na urządzeniach najwyższej jakości, o przekątnej ekranu co najmniej 50 cali. W 2018 roku segment ten odpowiadał za ponad połowę światowych przychodów ze sprzedaży telewizorów. Coraz popularniejsze stają się wyświetlacze wyposażone w diody organiczne (OLED). OLED to wiodąca technologia wyświetlania stosowana w segmencie premium. Wskaźniki wzrostu dla tej technologii przekraczają 100 proc. Udział urządzeń wyposażonych w technologię OLED w całkowitych przychodach ze sprzedaży telewizorów wynosi 5-10 proc., a na rynek wchodzi coraz większa liczba producentów, co powoduje spadek cen. W Europie Zachodniej, wiodącym regionie świata w zakresie OLED, średnia cena spadła w ciągu ostatniego roku o ok. 300 euro, do niecałych 2100 euro. Najczęściej kupowane modele są dostępne już za około 1500 euro. Jeżeli chodzi o rozdzielczość ekranu, nadal rośnie popularność standardu 4K, a na rynku pojawiają się pierwsze modele w standardzie 8K.

Słuchawki i przenośne głośniki bluetooth napędzają wzrost na rynku audio
Całkowite globalne przychody dla słuchawek i przenośnych stereofonicznych zestawów słuchawkowych wzrosły w 2018 roku o niemal 40 proc., do około 14 mld euro. Za ponad połowę tej kwoty odpowiadają urządzenia z technologią bluetooth. Producenci smartfonów coraz częściej rezygnują z wyposażania tych urządzeń w gniazda typu jack, więc słuchawki i zestawy słuchawkowe obsługujące bluetooth będą nadal zyskiwać na popularności. Obecnie najpopularniejsze są całkowicie bezprzewodowe słuchawki douszne złożone z dwóch osobnych części. W 2018 roku ich udział w przychodach był większy niż segmentu tradycyjnych słuchawek redukujących hałas. Pojawieniu się słuchawek i zestawów słuchawkowych o wysokiej wydajności za co najmniej 150 euro towarzyszył wzrost średniej ceny o ponad 20 proc.

Rynek przenośnych głośników, które można podłączyć do smartfona przez bluetooth wzrósł o 15 proc., do niemal 5 mld euro. Rozwój tej kategorii urządzeń również wyraźnie podąża w kierunku premium. Klasy cenowe powyżej 150 euro odpowiadały za niemal 1/3 całości przychodów. Jeżeli chodzi o technologie chroniące głośniki przed wpływem czynników zewnętrznych, silną pozycję na rynku zdobyły jedynie urządzenia wodoodporne i szczelne. Jednak większość sprzedawanych urządzeń nadal nie jest wyposażonych w taką ochronę, ale nie jest to funkcja rozstrzygała o zakupie.

Systemy audio multiroom już standardem, słowo-klucz to „inteligencja”
Pojawiły się pierwsze oznaki spowolnienia na rynku urządzeń multiroom, które umożliwiają odtwarzanie różnych utworów w różnych pomieszczeniach. W 2018 roku przychód z głośników i akcesoriów audio oferujących jedynie taką funkcję zmniejszył się. Podstawowym warunkiem wzrostu przychodów dla urządzeń audio staje się wyposażenie w funkcje „inteligentne”, które umożliwiają kompatybilność z technologiami oferowanymi przez dostawców platform. Poza normalnymi głośnikami, wzrosty notują także inne typy urządzeń, takie jak zestawy soundbar czy smartscreen, łączące systemy asystentów głosowych oparte na sztucznej inteligencji z wizualnymi informacjami zwrotnymi.

Informacje o badaniu
Analizy powstały w oparciu o dane pochodzące z prowadzonego przez GfK badania panelowego sklepów detalicznych. Instytut GfK regularnie gromadzi dane w 80 krajach na całym świecie na temat sprzedaży sprzętu i urządzeń powszechnego użytku. W Polsce próbę stanowi około 6500 sklepów różnej wielkości, usytuowanych w całym kraju, zarówno tradycyjnych jak i internetowych, specjalizujących się w różnych branżach (AGD, RTV, IT, optyce, książkach, motoryzacji i innych) a także hipermarkety i hipermarkety budowlane. Na podstawie raportowanych danych, instytut GfK opracowuje analizy strukturalne – zagregowane dla całych kanałów dystrybucji i rynków.

Poprzedni artykułPrzedsiębiorstwa odkrywają potencjał odpadów – czas na Polskę
Następny artykułPrzewoźniku płacz i płać, czyli o wynagrodzeniach minimalnych w Europie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj