Zmiana stanowiska pracy nauczyciela – czy wymagana jest jego zgoda?

Od 1 września 2019 r. nauczyciel matematyki z pensum 18/18 będzie miał zwiększone pensum do 20/20 w związku z uzupełnianiem etatu świetlicą , gdyż nie ma dla niego wszystkich godzin matematyki . Jakim pismem zmienić mu pensum? Czy piszemy wypowiedzenie zmieniające?

Odpowiedź:

Autor zakłada, że pytanie dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.

W takiej sytuacji należy dokonać przeniesienia służbowego w trybie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela.

Uzasadnienie:

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony za swoją zgodą, ale też na swój wniosek na inne stanowisko w tej samej szkole. Brak zgody nauczyciela czyni przeniesienie niedopuszczalnym (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Oceny, czy doszło do zmiany stanowiska, należy dokonać w oparciu o art. 42 ust. 3 i ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela, który zawiera kategorie stanowisk pracy nauczycieli. Transfer z jednej kategorii do innej jest tożsamy z przeniesieniem w rozumieniu art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela (wyrok Sądu Najwyższego z 16 lipca 2013 r. II PK 334/12). Wyodrębniono tam stanowiska m.in. nauczyciela szkoły ale też wychowawcy świetlicy.

Zapamiętaj!

Przydzielenie nauczycielowi szkoły stanowiska wychowawcy świetlicy wymaga więc uzyskania jego zgody. Należy więc zwrócić się do nauczyciela na piśmie z propozycją przeniesienia, wskazując nowy wymiar zajęć, stanowiska i termin na odpowiedź.

Jeżeli zaś mamy do czynienia z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, wówczas wręczamy mu wypowiedzenie zmieniające w trybie art. 42 Kodeksu pracy. Wcześniej jednak możemy zaproponować mu zawarcie porozumienia zmieniającego.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.) – art. 18.

Michał Kowalski
Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego
Ekspert Portalu Oświatowego
www.PortalOswiatowy.pl

Zmiana stanowiska pracy nauczyciela – czy wymagana jest jego zgoda?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here