Tworzywa sztuczne – co warto o nich wiedzieć?

Pojęcie plastiku jest powszechnie znane. W zasadzie każdy wie, co ono oznacza, a przynajmniej tak mu się wydaje. Okazuje się bowiem, że mało kto potrafi wytłumaczyć, czym konkretnie jest plastik. Tak zwane tworzywo sztuczne to pojęcie bardzo szerokie. Dotyczy materiałów wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale również takich, jak na przykład uszczelki do instalacji i nie tylko.

Plastik, czyli tworzywa sztuczne

Tak naprawdę plastik to potoczne określenie na tworzywa sztuczne. Jednak tworzywa te mogą być bardzo różne. Jeśli chodzi o ich parametry i zastosowanie, zróżnicowanie jest naprawdę ogromne. Do najpopularniejszych tworzyw sztucznych należą:

  • polichlorek winylu,
  • polipropylen,
  • polimetakrylan metylu,
  • polistyren.

Wymienione powyżej związki są tworzywami termoplastycznymi. Tworzywa te szerzej znane są pod nazwami skrótowymi. Dla przykładu polichlorek winylu to PVC lub też PCV. Powstają z niego na przykład uszczelki pvc. Natomiast polipropylen oznacza się skrótem PP. Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów syntetycznych, wykorzystywany między innymi w budownictwie.

Tworzywa termoplastyczne i polimery

Warto poświęcić nieco więcej uwagi tworzywom termoplastycznym, czyli najpowszechniej wykorzystywanym tworzywom sztucznym. Określa się je czasem również termoplastami. Mowa o tworzywach, które zmieniają swój stan skupienia pod wpływem ciepła oraz ciśnienia. Dzięki temu dosyć łatwo poddają się one obróbce. Tym samym mogą powstawać rozmaite konstrukcje, od wielkogabarytowych, jak na przykład długie na wiele metrów rury, po niewielkie, jak wspomniane już wcześniej uszczelki pvc.

Termoplasty można poddawać obróbce z wykorzystaniem różnych technik. Jedną z nich jest metoda rotacyjna. Dosyć często stosuje się również metodę wtryskową. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest ekstruzja. To wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od podgrzania tworzywa. Później, po uzyskaniu półpłynnej konsystencji, dodaje się wzmocnienia i barwniki. W kolejnych krokach nadaje się docelowy kształt, oraz poddaje tworzywo schłodzeniu.

Powyżej wspomnieliśmy również o polimerach. W rzeczywistości polimery to podgrupa termoplastów. Są to substancje chemiczne o wyjątkowo dużej masie cząsteczkowej. Wyróżnia się polimery naturalne i syntetyczne. Te pierwsze to na przykład celuloza lub skrobia. Mowa o substancjach, które występują w przyrodzie naturalnie. Natomiast polimery syntetyczne tworzy się na bazie różnych materiałów. Zdecydowanie najczęściej bazę stanowi ropa naftowa. Jednak ostatnimi czasy na popularności zyskuje również gaz wodny.

Tworzywa sztuczne to materiały, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość. Są powszechnie wykorzystywane w niemal każdej branży przemysłu. Tworzy się z nich przedmioty, z których korzystamy na co dzień, meble, instalacje, a także elementy wykończeniowe, jak na przykład uszczelki PCV. Nie ma wątpliwości, że tworzywa syntetyzowane są w dzisiejszym świecie absolutnie niezastąpione. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ich ogromnej różnorodności.

Poprzedni artykułPomysłowe podarunki biznesowe, które będą efektywną reklamą
Następny artykułMonitory interaktywne do nauki, czyli szkoła XXI wieku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj