Sterowniki PLC – dlaczego warto je stosować?

Programowalne sterowniki logiczne, które w skrócie określane są jako PLC, mają rozbudowane zastosowanie w przemyśle i nie tylko.

Sterowniki spełniają bardzo istotną funkcję w automatyce. Tam, gdzie kluczowe znaczenie ma prowadzenie rozbudowanych procesów, stosowane są sterowniki PLC. Czym dokładnie są tego typu sterowniki? Jak działają? Dlaczego warto je stosować?

Czym są sterowniki PLC?

PLC (ang. programmable logic controller), czyli sterowniki programowalne to rodzaj sterowników, które wyposażone są w mikroprocesory i mogą być poddawane programowaniu. Oznacza to, że sterownik PLC może służyć do prowadzenia różnorodnych procesów technologicznych lub produkcyjnych.

Obecnie sterowniki PLC są bardzo popularne, ponieważ stanowią one korzystną alternatywę dla stosowanych przed laty systemów sterownia bazujących na technikach półprzewodnikowych oraz przekaźnikowo-stycznikowych. W porównaniu z nimi sterownik PLC może być poddawany programowaniu, dlatego też prowadzone za jego pomocą działania mogą ulegać zmianie. Poprzez programowanie sterowników PLC można uzyskać zatem o wiele większe możliwości w sterowaniu urządzeniami niż w przypadku sztywnych siec logicznych.

Sterowniki PLC – jak działają?

W przypadku komponentów jak sterownik programowalny charakterystyczną cechą jest cykliczny obieg pamięci programu. Oznacza to, że tego typu sterowniki wykonują kolejne czynności według zaprogramowanego w ich pamięci algorytmu.

Funkcjonowanie sterowników PLC bazuje na poniższym cyklu:

  1. Wykonanie autodiagnostyki, aby sprawdzić, czy sterownik działa poprawnie,
  2. Odczytanie informacji pochodzących z wejść, na przykład z połączonych ze sterownikiem urządzeń pomiarowych,
  3. Zrealizowanie programu, jaki został zaprogramowany w sterowniku,
  4. Zadania komunikacyjne, czyli przekazanie informacji ze sterownika do zewnętrznych urządzeń,
  5. Ustawienia wyjść, czyli wykonanie zmian w ustawieniach urządzeń wyjściowych.

Warto przy tym wskazać, że sterowniki programowalne mogą współpracować zarówno z blokami wejść i wyjść analogowych, jak i cyfrowych.

Gdzie stosuje się sterowniki PLC?

Ze względu na rozbudowane możliwości, jakie daje programowanie PLC, tego typu sterowniki mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu.

Najczęściej sterowniki programowalne wykorzystywane są w systemach wykorzystujących automatykę przemysłową w celu prowadzenia procesów technologicznych albo produkcyjnych.

Jednym z najczęstszych zastosowań tego typu urządzeń są linie produkcyjne, które po zautomatyzowaniu wykonują czynności samodzielnie, pod okiem operatora. Ponadto sterownik PLC może być też wykorzystany w innych obszarach, na przykład w instalacjach oraz w sieciach, w których kluczowe znaczenie ma automatyzowanie dostawy mediów.

Warto przy tym zaznaczyć, że nowoczesne sterowniki programowalne pozwalają również na prowadzenie działań za pośrednictwem internetu. Wykorzystują one połączenia sieciowe i pozwalają na zdalny dostęp za pomocą rozwiązań typu Automation Server czy technologii webowych, co powoduje, że w celu przeprowadzenia kontroli czy naprawy sterownika wcale nie trzeba znajdować się w jego pobliżu.

Programowanie sterowników PLC – na czym polega?

Aby można było korzystać ze sterowników PLC, duże znaczenie ma ich prawidłowe programowanie, które prowadzone jest za pośrednictwem dedykowanych systemów.

Programowanie sterowników PLC nie wymaga przy tym posiadania wiedzy dotyczącej języków programowania, ponieważ stosowane do prowadzenia prac oprogramowanie wykorzystuje intuicyjne w obsłudze interfejsy graficzne.

Aby prowadzić programowanie PLC, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w zakresie obsługi danego programu w zależności o wybranego producenta sterowników.

Gdzie można kupić sterowniki PLC?

Aktualnie sterowniki PLC są oferowane przez wielu producentów, stąd też kluczowe znaczenie przed dokonaniem zakupu ma zapoznanie się z różnymi ofertami producentów sterowników oraz z dedykowanym do nich oprogramowaniem.

Dostawą sterowników programowalnych zajmują się firmy specjalizujące się w sprzedaży wyposażenia przeznaczonego do tworzenia systemów automatyki.

Poprzedni artykułSłuchawki douszne i nauszne – wszystko co musisz wiedzieć
Następny artykułProdukcja elementów plastikowych – tworzywa sztuczne

1 KOMENTARZ

  1. Cześć
    Pisze bo potrzebuje urządzenia dla domku, który jest znacznie oddalony od mojej miejscowości i musi być bezobsługowe
    Termostat do pieca najlepiej na wifi, który montuje przy piecu i bezprzewodowy termometr który wrzucę do pokoju
    Niestety nie mam możliwości pociągnięcia dodatkowych kabli
    Założenie jest takie żeby termostat brał temperaturę z pokoju, a nie pomieszczenia w którym jest pięć. Może ktoś doradzi co warto jest zamontować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj