Sprawa rozwodowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Statystyki pokazują, że wiele polskich małżeństw się rozpada. Zazwyczaj rozwód jest trudnym i nierzadko traumatycznym przeżyciem. Niezwykle stresujące bywa również postępowanie sądowe. Co warto wiedzieć na jego temat?

Postępowanie w sprawach o rozwód

Prowadzenie spraw rozwodowych zostało uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego. Jest ono mocno sformalizowane, przez co laikom trudno odnaleźć się w zawiłościach norm prawnych. Już samo przygotowanie pozwu albo odpowiedzi na niego jest skomplikowane. Tego rodzaju pisma muszą bowiem spełniać szereg wymogów formalnych, aby mogły odnieść skutki procesowe.

Dalsze etapy postępowania także nie należą do prostych. Strony są bowiem wysłuchiwane przez sąd w odniesieniu do swoich stanowisk i okoliczności sprawy. Niekiedy przydatni okazują się również świadkowie, którzy mogą wnieść jakieś istotne informacje z punktu widzenia końcowego rozstrzygnięcia.

Nierzadko sprawa o rozwód łączy się również z innymi kwestiami wymagającymi uregulowania na drodze sądowej. Są to zwykle alimenty na małoletnie dzieci, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz realizacji kontaktów.

Rozwód to silne emocje

Zdaniem wielu psychologów, rozwód należy do najbardziej stresujących doświadczeń w życiu człowieka. Nic dziwnego, rozpad rodziny nie jest niczym przyjemnym. Dlatego też wiele osób nie radzi sobie na sali sądowej, nie potrafiąc zachować spokoju. Tego rodzaju zachowanie bywa zwykle źle odbierane przez sąd, szczególnie gdy rozwodzący się małżonkowie mają wybuchowy temperament. Stąd dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika, który nie tylko będzie mógł nieco ostudzić emocje, ale również zadbać o interesy strony, którą reprezentuje.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Na rynku działają kancelarie prawne, których głównym przedmiotem działalności jest obsługa prawna w zakresie spraw rodzinnych. Doświadczony adwokat nie ma problemu z poruszaniem się po przepisach, posiada również znajomość orzecznictwa. Decydując się na jego pomoc, osoba pragnąca się rozwieść może liczyć nie tylko na pomoc w przygotowaniu pism procesowych, ale przede wszystkim na zastępstwo procesowe. Prawnik może również wesprzeć w zgromadzeniu materiału dowodowego, a także w ewentualnym zaskarżeniu wydanego przez sąd orzeczenia.

Sprawy rozwodowe nie należą do prostych. W grę wchodzą tutaj bowiem silne emocje, co przekłada się na ogólną atmosferę na sali sądowej. Warto jest mieć w takiej sytuacji wsparcie prawnika, który nie jest emocjonalnie zaangażowany w spór.

Poprzedni artykułDlaczego warto korzystać z pomocy prawnej dla firm?
Następny artykułBiałe certyfikaty a prawa majątkowe. Co powinniśmy wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj